لوگو چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع لوگو..


لوگو یک نشان گرافیکی است که می تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتارو یا ترکیبی از این موارد طراحی شود.

لوگو به کمک شرکت های تجاری، سازمان ها یا افراد می آید تا این گونه بتوانند نوع خدمت، اهداف شغل و محصولات خود را سریع تر به کاربران معرفی کنند، به همین دلیل به جهت خلاقیت، منحصر به فرد بودن و بصری بودن، لوگو در ذهن ها حک می شود و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

لوگو مشخصه، چهره و در آخر هویت سازمان، برند و یا شرکت شماست که بخشی از کسب و کار،محصولات و یا هویت بصری شما می باشد.

لوگو تایپ

چرا لوگوها مهم هستند ؟

لوگوها نشان کسب و کار، محصول یا خدمت های شما هستند – وقتی که سعی دارید که یک کسب و کار را به یاد بیاورید غالبا اولین چیزی که به یاد می آورید لوگو است. وقتی که شما یک لوگو را می بینید بلافاصله آن را به خاطرات، تجربیات و نام برند ربط می دهید.

نشان تجاری باعث می شود که برند بی درنگ قابل شناسایی باشد – لوگویی که به زیبایی و جاودانگی طراحی شده است همیشه به یاد ماندنی خواهد بود و به مشتریان کمک می کند تا نام برند را به یاد داشته باشند.

شکل ها و رنگ ها همیشه روی انسان تاثیر می گذارد و سبب می شود راحت تر فرآیندها را به یاد بسپارد. این بدان معناست که اگر لوگوی شما منحصر به فرد باشد و به راحتی قابل تشخیص باشد فرد می تواند به راحتی شرکت شما را به یاد بیاورد و بار دیگر هم از محصولات شما استفاده کند و شما را به دوستان معرفی کند.

طراحی لوگو روی تصمیمات ما اثر می گذارد – از همان روز اول ما یک کتابخانه بصری در ذهنمان ایجاد می کنیم و شروع به ربط دادن فونت ها، شکل ها و رنگ ها با احساسات و اشیاء خاص می کنیم.

با نگاه کردن به یک لوگو ما بلافاصله قضاوت می کنیم و کسب کار، محصول و یا خدمات خود را به نحوی خاص درک می کنیم. اگر یک لوگو خدماتی که ما به دنبال آن هستیم را نشان بدهد و بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم با این شرکت مشارکت خواهیم کرد و محصولات و خدمات خود را از آن خریداری خواهیم کرد.

به همین دلیل ضروریست که لوگو به درستی کسب و کار را نشان دهد و مخاطبان مناسب را جذب کند. لوگو انتظارات شرکت را نشان می دهد و اگر نتواند مردم را جذب کند زمان و پول هدر می رود و فرد به مشتری تبدیل نمی شود.

طراحی لوگو

اولین ذهنیت خوب را ایجاد کنید – بسیاری از کسب و کار ها در جهان، فرصتی برای تحت تاثیر قرار دادن و جذب مخاطبان دارند. اگر یک لوگوی طراحی شده نتواند در دنیای دیجیتال امروز کاربران را تحت تاثیر قرار دهد مخاطبان خیلی راحت به جای دیگری می روند.

برخی از صاحبان کسب و کارها که در ابتدای شروع کار خود قرار دارند اگر از یک لوگوی ارزان و آماتور استفاده کنند از میزان تاثیر تصور اولی که در ذهن مخاطب ایجاد می شود بی خبر هستند.

ارتباط با ارزش های برند و معانی بیشتر – اگر چه هدف اصلی لوگوها هویت هستند اما آنها می توانند با پیام های مهم تجاری و ارزش ها ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال لوگوی آمازون یک لبخند را نشان می دهد که رضایت از خرید چیزی که شما واقعا می خواهید را نشان می دهد و با رنگ نارنجی این لبخند ایجاد شده ست که گرمی را به کاربر منتقل می کند.

لوگو

انواع لوگو :

لوگو ها (نشانه) را به دو دسته کلی (نشانه های تصویری) و (نشانه های نوشتاری) می توان تقسیم کرد. دسته سومی هم وجود دارد که ترکیبی از نشانه های نوشتاری و تصویری می باشد که ما به (نشانه های ترکیبی) می شناسیم.

لوگو های تصویری:

آرم های شمایلی یا همان لوگو که مردم می شناسند . تصویری از یک شی ، یک نقش و یک نماد مانند تصاویر فیگوراتیو ( انسان ، حیوان و ….) و یا غیر فیگوراتیو ( دایره ، فلش ، خط و …) هسستند و نوع های مختلفی دارند.

آرم های تصویرنما که رابطه مستقیم با کسب و کار و هویت برند داشته باشد مانند استفاده از نقش گاو برای گاوداری

آرم های دیاگرامی که غیر مستقیم با برند باشد مانند استفاده از نقش خورشید یا نخل برای شرکتی در خوزستان

طراحی هویت بصری

آرم های استعاری که نمایشی از قدمت و سنت دارد. مثل استفاده از نقش اساطیری در لوگو هواپیمایی ایران (هما)

طراحی لوگو

آرم های نمادین که بدون هیچ ارتباطی با برند و حوزه فعالیت شکل می گیرد مانند شکل سیب برای شرکت کامپیوتری اپل

طراحی لوگو

پیکتوگرام ها هم که به صورت قراردادی طراحی می شوند مانند علائم راهنمایی و رانندگی، ورزشی و مکان ها

لوگو های نوشتاری :

لوگوهای نوشتاری به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

لوگو تایپ ( نشانه نوشته ) : نشانه هایی هستند که به جای تصویر، فقط از کلمات و یا جمله استفاده شده است. نوشتار فیلم های سینمایی (نامواره) ، نشانه عنوان مجله ها و نشریات هم در این نوع  قرار می گیرند.

لوگو نوشتاری

مونوگرام : نشانه هایی هستند که از یک حرف و یا ترکیب چند حرف تشکیل شده اند.

لوگو های ترکیبی:

ترکیب نوشتار و تصویر : این نوع لوگو ها، ترکیبی از نشانه نوشتاری و نشانه تصویری می باشد . المان تصویری و نوشتاری می توانند با یکدیگر ادغام شوند و یا مستقل از هم طراحی شوند.

لوگوهای اصولی به خاطر می مانند و سریع قابل یادآوری هستند. بدون شک در دنیای شلوغ تبلیغات امروز، ایجاد تمایز برای برند همان شاه کلید موفقیت است. ما برای طراحی لوگو و نشان تجاری این موضوعات را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم.از بابت شباهت زیادی که لوگوها به هم دارند ، طراحی لوگوی منحصر بفرد سخت می باشد. هدف ماهورتیم طراحی لوگوی خلاقانه و جدیدی است که نمونه قبلی نداشته باشد و به خوبی هدف شرکت شما را نمایان کند.

طراحی لوگو

ویژگی های یک لوگو حرفه ای:

اعتبار و سنخیت:

یک طراحی خوب و موفق در نشان باید بتواند ارتباطی دو طرفه و صادقانه بین صاحب لوگو (نام تجاری و برند) و کسب و کاری که به آن اشاره دارد، برقرار نماید.

هم خوانی با برند :

باید با موضوع، مفهوم و خصوصیات برند هم‌خوانی داشته باشد و معنای خود را به سرعت به مخاطب انتقال دهد.

ماندگاری و پایداری:

یک طراحی خوب و موفق باید بتواند در طول زمان همراه با کسب و کار شما تکامل پیدا کند و ماندگاری خود را با تحمل طرح‌ها و مدهای مختلف در طول زمان از دست ندهد.

انعطاف پذیری:

یک طراحی خوب و موفق باید بتواند به دو صورت سیاه و سفید (تکرنگ) و تمام رنگی چاپ و در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. بدون تغییر در ظاهر و معنی و مفهوم آن.

 کاربرد پذیری :

یک طراحی خوب و موفق را باید بتوان چه به صورت آنلاین در وب‌سایت‌ها و چه هنگام کارهای چاپی سایز بزرگ و کوچک بدون هیچ مشکلی استفاده نمود.

 سفارشی سازی :

نشان تجاری باید قادر به احراز حقوق مالکیت خود از نظر قانونی باشد یعنی منحصر به فرد و قابل ثبت باشد.

ساده و گویا :

طراحی یک لوگو باید ساده و گویا، منحصر به فرد و در ارتباط با موضوع کسب و کار باشد باید جذابیت بصری داشته و با مخاطب ارتباط برقرار کند.

برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است