برند چیست ؟ 

برند در ورای برندینگ مجموعه گِرِه های ذهنی یا  احساسی ، عقلی و مزیت هایی است که رویکردها ، نگاه و ذهنِ ” بازارِ هدف ” را متوجه به خود می دارد . یا به تعبیری دیگر طبق مطالعه ی آخرین و به روزترین منابع و ماخذ در دسترس، مانند تعریفِ انجمن بازاریابی آمریکا ، مارک ، بِرند یا نما نام ، یک عبارت ،طرح ، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص کننده ی خدمات یا فروشنده ی محصولی خاص باشد که به وسیله ی آن نما نام از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز گردد .

برند درست آن فهمی است  که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند.

برند شامل  همه ی حس ها ، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده‌است؛

برند، برداشت افراد از یک نام است.

برندینگ چیست؟

 برندینگ رویکردی است که شما تصویری از محصول، خدمت و یا شرکتتان را در ذهن و چشم مخاطبانتان و یا مشتریان ایجاد می کنید.

برندینگ، نه بسته‌بندی است، نه طراحی و نه شعار‌سازی! بلکه ترکیبی مفهومی، از این فعالیت ها است.

( منصور کیارش ) 

به عبارتی دیگر برندینگ فرآیند اقدامات علمی و تخصصی است که شما یا سازمان شما  تلاش می کند تا برندی خلق شود. بازاریابی و تبلیغات یکی از فعالیت های حرفه ای در برندسازی محسوب می شود ، بازاریابی علاوه بر آنکه موجب شناسایی برند توسط مخاطبان می شود ، استانداردها و شهرت های خوبی برای برند خلق می کند که برندها هم باید آنها را حفظ کنند و بهبود ببخشند.

برندسازی در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ هم از اهمیت بالایی برخوردار است و به شرکت ها اجازه می دهد شهرت خود را از طریق گسترش محصولات و خدمات خود، بهبود بخشند و درآمد خود را افزایش دهند.

در واقع برندینگ، رویکرد و فرآیندی است که در طی آن به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می‌گردد، بدین وسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر ذی نفعان افزایش می‌یابد.

وقتی که می خواهیم به معنی یا معانی یک” واژه” دست پیدا کنیم هر آنچه می تواند همگِن با رویکردهای گوناگون و دیگر ابعادِ مفهومیِ یک واژه ، مسیر را برای ما هموار کند، در ابتدا دست یابی به ریشه ی آن واژه است .

برندسازی یا برندینگ (Branding) روند و فرآیندی منظم است که برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می ­شود.

برند سازی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تبلیغات است، برند شما، تجارتتان را از بقیه متمایز می‌کند.

اهمیت برندینگ در چیست ؟

برای پیشرفت و موفقیت  در برندینگ شما باید خواسته ها و نیازهای مخاطبان هدف خود را به خوبی درک کنید و در نهایت رویکرد برند و شرکت خود را در هر زمان متناسب با آن برنامه ریزی کنید.
برندینگ شما با تجربیات و برداشت های قبلی مشتریان از بازار در ارتباط خواهد بود و در کنار جذب عده ای به سوی شما مشخصا بخشی از مشتریان را از شما دور خواهد کرد.

اهمیت  اصلی از برندینگ  یک محصول، خدمت یا سازمان ،  ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است،
تا جاییکه رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به شما بدانند.
این امر نیازمند  دستورهای سطوح بالا و آمادگی لازم برای سرمایه­ گذاری در آینده است.
برندسازی (برندینگ) استفاده از هر فرصتی است تا بگوییم
چرا مردم باید یک برند یا نام تجاری را نسبت به سایر برندها ترجیح و  انتخاب نمایند.

برندینگ موفق باید هر روز در تلاش برای جلب بیشتر رضایت مشتریان و جذب مشتریان جدید باشد ، اینکار تنها در کنار تحقیقات میدانی درست، بررسی عملکرد و رضایت مشتریان و تعیین استراتژی تبلیغاتی صحیح امکان پذیر است.

در عمل، مدیریت برند پایه و اساس مناسبی را برای بازاریابی و ارتباطات شما ایجاد خواهد کرد که عدم توجه به آن ممکن است شما را از رقبایتان عقب بیاندازد.

یک محصول برای فروش بیشتر و بهتر بعد از طی کردنِ مراحلِ تکمیلی کیفیت خود قبل از هر چیز  نیازمندِ بیشتر دیده شدن توسط مشتری هاست، این در صورتی است که در جهانِ رو به رُشدِ امروز دیگر محصولات مشابه با راه های بسیاری همواره در حال معرفی خود به دیگران هستند.

از این روست که یک محصول برای متمایز کردنِ خود از دیگر محصولات مشابه نیازمندِ برندینگ خواهد بود . به این صورت که محصولِ موردِ نظر به واسطه ی برندینگ است که نه تنها نام و رویکردِ خود بلکه مشتری های خود را نیز می تواند از دیگر محصولات مشابه جدا کند و به جایگاهِ اختصاصی خود را در بازارِ هدف دست یابد . در واقع میزان موفقیت ” کارگذار” از کسب و کارش و همچنین هر تصویری که او می خواهد به مخاطبین یا مشتری هایش بدهد، همه و همه از مواردی هستند که توسط “برندینگ” مطرح می شوند .

انواع برندینگ: 

شاخص ترین نوع برندینگ عبارتند از : 

برند سازی مشارکتی: مشارکت و همکاری با برندی دیگر جهت دستیابی به هدف 

برند سازی شخصی : سرمایه گذاری افراد برای ایجاد اعتبار و شهرت روی خود

برند سازی دیجیتال: رسانه های اجتماعی ، بهینه سازی موتورهای جستجو ، استفاده از وبسایت و…

برند سازی علی: همسو کردن برندتان با یک نیت خیرخواهانه در قالب مسئولیت اجتماعی

برند سازی کشوری : تلاش برای جذب توریست و کسب و کار

برندینگ شامل مباحث و مفاهیم مختلفی چون جایگاه یابی و جایگاه سازی برند،  نامگذاری برند، انتخاب رنگ برند و طراحی هویت بصری برند ( لوگو، آرم و…)، توسعه برند، ارزش برند و… می‌باشد.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

 

برندینگ

بازار هدفبرندینگنشان تجارینمانام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است