ویدیو مارکتینگ چیست ؟ مزایای بازاریابی ویدیویی چیست؟

video marketing

مارکتینگ با ویدیو


بازاریابی ویدئویی یا همان ویدیو مارکتینگ می تواند برای همه چیز از جمله ایجاد اعتماد مشتری، ارتقاء نام تجاری، خدمات یا محصولات شما استفاده شود.

علاوه بر این، بازاریابی ویدئویی می تواند به عنوان وسیله ای برای نشان دادن چگونگی استفاده، تشویق مشتریان، رویدادهای زنده و ارائه محتوای سرگرم کننده باشد.

بازاریابی ویدئو یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. هرکسی که در این حوزه کار می‌کند، باید شناخت کاملی نسبت به آن داشته باشد. اشتباه نشود! لازم نیست دیجیتال مارکتر چگونگی ساخت ویدئو را بداند؛ بلکه باید بداند چرا، کی و چگونه از این تکنیک برای برندینگ و افزایش فروش استفاده کند.

بازاریابی ویدیویی به استفاده از ویدئو و پخش آن در شبکه‌های مرتبط برای تبلیغ محصولات و خدمات و در نتیجه برندینگ و افزایش فروش می­گویند.

در ویدئو دست شما برای نمایش خیلی از چیزها باز است. به راحتی می‌توانید چگونگی استفاده از یک ابزار، مزیت‌های استفاده و غیره را نشان دهید؛ حالا این می‌تواند به صورت صحبت مستقیم یا نمایش تست آن باشد.

واقعیت ویدیو مارکتینگ :

مهم این است که کاربر این روزها دیگر حوصله خواندن متن را ندارد و به دنبال این است که در سریع‌ترین زمان به جوابش برسد. چه چیزی بهتر از ویدئو! ویدئویی که بسیاری از مشکلات متن و عکس را ندارد و همه‌چیز را می‌توان در آن نمایش داد.

هدف از ساخت ویدئوی تبلیغاتی معرفی محصول خود تحت برندی که تولید می‌کنیم، می‌باشد. به همین دلیل با تولید پیوسته ویدئوها می‌توان نام برند را بر سر زبان‌ها انداخت و در نتیجه مخاطب بیشتری را به سمت خود کشاند.

بدون شک ویدیو بهترین و موثرترین شکل محتواست که تاثیر و نفوذ بسیار خوبی روی مخاطبان دارد. به همین دلیل بازاریابی ویدیویی (Video Marketing) یکی از مهمترین روش‌های بازاریابی و تبلیغات در دنیای امروز است که اثربخشی بسیار خوبی دارد، ولی برای تولید آن باید زمان زیادی صرف کنید. به همین دلیل اگر بخواهید بدون برنامه بی‌گدار به آب بزنید، ممکن است اثرات منفی ارائه یک محتوای ضعیف تا مدت‌ها گریبان‌گیرتان شود.
از این رو داشتن یک استراتژی ویدیو مارکتینگ اصولی و دقیق کمک می‌کند تا بتوانید به اهداف خود در این زمینه برسید، بلکه باعث می‌شود مخاطبان شما بیشتر شده و نرخ تبدیل خوبی داشته باشید. در ادامه بیشتر می‌خواهیم درباره اهمیت بازاریابی ویدیویی و ایجاد استراتژی ویدیو مارکتینگ صحبت کنیم.

مزایای ویدیو مارکتینگ :

۱- بازاریابی محصولات آینده:

استفاده از ویدیو در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی یک راه قدرتمند برای ترویج ایده های جدید کسب و کار است. به عنوان مثال شما می توانید در توییتر، لینک هر ویدیوی موجود در سایت اشتراک گذاری فایل ویدیویی را قرار داده و محصولات یا خدمات جدید خود را معرفی کنید. همچنین، می توانید از توییتر برای هدایت مشترکین خود به وب سایت یا وبلاگ خود استفاده نمایید.

2.باعث افزایش نرخ فروش و تبدیل می‌شوند.

اگر ویدئو مارکتینگ به درستی انجام شود، بهترین ابزار پولساز باری کسب‌وکارها خواهد بود. یکی از تحقیقات جالبی که تیم وب‌سایت Treepoodia انجام داده و نتیجه آن هم نیز در سایت dreamgrow منتشر شده این است که قرار دادن یک ویدئو در بلاگ سایت یا شبکه‌های اجتماعی، فارغ از دسته‌بندی و نوع کسب‌وکار، به راحتی می‌تواند تا ۸۰ درصد نرخ تبدیل سایت شما را افزایش دهد.

در خود همین سایت، نوشته شده است که ۷۴ درصد کاربران به ویدئوهایی توضیحی واکنش مثبت نشان می‌دهند؛ یعنی ویدئویی که محصول یا خدماتی را به درستی معرفی کند. اگر توضیحات ویدئو  نظر آن‌ها را جلب کند، بدون هیچ معطلی مشتری شما می‌شوند؛ فرقی ندارد که ویدئو را در کجا دیده باشند، مهم این است که محتوای خوبی در تولید ویدئو به کار گرفته شود.

۳- شبکه مشارکتی:

گروهی که به طور موثر با هم کار می کنند، اغلب با سرعت بیشتری نسبت به افراد به اهداف دست خواهند یافت. ایجاد جوامع در رسانه های اجتماعی با استفاده از شبکه هایی از قبیل توییتر، می‌تواند در گسترش لینک های ویدئو مفید واقع شود. برای مثال کسب و کارهایی که در فعالیت های مشترک قرار دارند، می‌توانند لینک های ویدیویی یکدیگر را بر روی شبکه های خود توزیع کنند و در نتیجه اثرات بالقوه آن را افزایش دهند.

۴- مزایای ویدیو مارکتینگ در ایجاد اعتبار:

ارسال ویدیو ها در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی، باعث می‌شود که کسب و کار به عنوان یک رهبر در زمینه خود شناخته شود. کسب و کار شما با ارسال لینک های ویدئویی، قادر به افزایش شهرت بوده و یک ویدیوی دارای کیفیت بالا، شما را در میان رقبا برجسته خواهد کرد.

۵-تبدیل طرفداران به فروشندگان:

اغلب افراد، مورد محصولات و خدماتی با یکدیگر صحبت میکنند که تجربیات خوبی را در آن زمینه به دست آورده اند. آنها می توانند با به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی بر روی شبکه رسانه های اجتماعی، به طور غیر مستقیم به بهترین نیروی فروش شما تبدیل شوند.

۶-فرصت های سرمایه گذاری مشترک:

کسب و کارهایی که به دنبال یک سرمایه گذاری مشترک هستند، ممکن است در محتوای ویدیویی شما قرار بگیرند. ممکن است یکی از مخاطبان شما، به دنبال کسب فرصت های سرمایه گذاری بیشتر در کسب و کارتان باشد. ویدیوها، می توانند چنین فرصت هایی را با سرعت زیاد انتقال بدهند.

۷- بازخورد:

ارزیابی بازخوردهای ویدیویی، یک شاخص عالی برای تعیین انتقال پیام به مخاطب مورد نظر است. نظرات ممکن است همیشه مثبت باشند، اما گوش دادن به بازخورد بازار هدف باعث ارتقای آثار ویدیویی آینده و موفقیت کسب و کار خواهد شد.

8- ارتقای مشخصات کسب و کار:

ویدیو یک محیط فوق العاده برای تولید آگاهی برند است. شما می توانید با ارسال لینک های ویدیویی در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر، داستان شرکت خود را تعریف کرده و دنیا را از فعالیت های تجاری خود مطلع سازید. کاربرد ویدئو در فضای رسانه های اجتماعی، باعث میشود نمایه کسب و کار شما در رتبه بندی موتور جستجو ارتقاء یابد.

معایب بازاریابی ویدیویی

قبل از هر چیزی، باید یک اعتراف داشته باشیم که استفاده از بازاریابی ویدیویی چندان هم ساده نیست و ترس شما از آن منطقی به نظر می‌رسد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، بین 30 تا 40 درصد بازاریابان تمایلی به استفاده از ویدیو مارکتینگ ندارند. اما دلیل آنها برای این کار چیست:

 • ساخت ویدیو گرانتر از محتوای نوشتاری است: برای نوشتن محتوای نوشتاری در یک سایت، فقط به یک سیستم کامپیوتری نیاز دارید که بتوانید متن مورد نظر را تایپ کنید. پس نه به تخصص خیلی پیچیده‌ای نیاز دارید و نه هزینه زیادی برای آن می‌پردازید. این در حالی است که شما برای ساخت یک ویدیو، باید نحوه کار با نرم افزارهای مختلف را آموزش دیده باشید و یا ساخت آن را به یک شرکت واگذار کنید. در هر صورت برای تهیه محتوای ویدیویی نیز به مطالب جدید نیاز دارید که تمامی این موارد باعث گران‌تر شدن بازاریابی ویدیویی می‌شود.
 • ساخت ویدیو زمان‌بر است: چه بخواهیم و چه نخواهیم، ساخت ویدیو نسبت به نوشتن محتوای نوشتاری برای یک سایت زمان بیشتری نیاز دارد. در واقع، برای داشتن یک فیلم تبلیغاتی شما هم نیاز دارید که ساختار فنی فیلم را آماده کنید و هم باید محتوای کافی برای گذاشتن در این فیلم را داشته باشید. فراهم آوردن این دو مورد و کنار هم قرار دادن آنها باعث می‌شود که زمان زیادی از بازاریابان گرفته شود.
 • مشکلات فنی در مورد ویدیو بیشتر است: این ایراد از لحاظ فنی به بازاریابی ویدیویی وارد نیست، اما باید بپذیریم که در برخی مناطق امکانات لازم برای نشان دادن ویدیو به شکل مناسب وجود ندارد. پایین بودن سرعت بارگذاری ویدیو در برخی مناطق، نبود زیرساخت‌های لازم برای نمایش فیلم یا نداشتن برخی امکانات در وب سایت‌ها از مهمترین ایرادات است که در این حوزه وارد می‌شود.
 • نمایش ویدیو اینترنت را مصرف می‌کند: وقتی که شما یک مطلب نوشتاری را مطالعه می‌کنید، نهایتاً با بارگذاری تصاویر ممکن است یک مگابایت از حجم اینترنت شما مصرف شود. اما وقتی که یک فیلم را می‌بینید، مسئله حجم اینترنت مصرف شده برای شما اهمیت پیدا می‌کند و با توجه به کیفیت آن ممکن است حجم اینترنت مصرف شده متغیر باشد. به همین دلیل کاربرانی که از اینترنت حجمی استفاده می‌کنند، شاید تمایل کمتری به دیدن فیلم داشته باشند. به همین دلیل فیلم‌های کوتاه با حجم کم، مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد.

استراتژی ویدیو مارکتینگ چگونه است؟

فعالیت بازاریابی ویدئو خیلی ساده است. شما اول از همه یک محتوای ویدئویی بسته به نوع کسب‌وکار و سلیقه مشتریان خود ایجاد می‌کنید. سپس این ویدئو را با تکنیک‌های بازاریابی از طریق سایت و دیگر شبکه‌های اجتماعی نشر می‌دهید.

اگر مرحله تولید و نشر به درستی و از طریق کانال‌های مناسب انجام شود، به راحتی می‌تواند برندینگ و فروش شما را افزایش دهد.

مسئله‌ای که در این وسط کمی آن را پیچیده می‌کند، تولید حرفه‌ای آن است. اینکه در تولید ویدئو چه نکاتی را رعایت کنیم، چالش اساسی است. در واقع، این‌ها قوانین اولیه و مهم ویدئو مارکتینگ می‌گویند.

 1. چه چیزی از این ابزار تبلیغاتی به دست خواهید آورد؟

در این بخش، شما باید به سه سؤال اساسی جواب بدهید.

 • اول از همه اینکه ویدئو مارکتینگ چه تفاوتی بین شما و برند رقیب به وجود می‌آورد؟
 • شما قرار است که چه مشکل یا مسئله‌ای را نشان داده حل کنید؟
 • ارزش ایجاد شده برای کاربران چه چیزی خواهد بود؟

خیلی خلاصه بگوییم، قرار است که تولید محتوای ویدئویی و استفاده از تکنیک ویدئو مارکتینگ در بازاریابی، برند شما از نقطه فعلی به چه جایگاهی برساند؟

       ۲٫ مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را از بازاریابی ویدئویی دریافت کنید، باید بعد از هدف، کاربران خود را بشناسید. شناخت کاربران به شما کمک می‌کند تا:

 • نوع ویدئو تولیدی خود را تعیین کنید؛
 • از چه لحنی در تولید ویدئو استفاده کنید؛
 • شبکه انتشار ویدئو را مشخص کنید؛
 • چند درصد مخاطب واقعی دارید؛
 • کاربران شما بیشتر در کجا قرار دارند.

             ۳٫ رقبا چه کار می‌کنند؟

به هرحال وقتی شما کسب‌وکار خود را آغاز می‌کنید و قرار است که تازه وارد این مسیر شوید، باید اول از همه بدانید که رقبای شما چه کار می‌کنند. از چه نوع ویدئویی استفاده می‌کنند، در کجا نشر می‌دهند، چگونه تولید می‌کنند و به در حالت کلی، آن‌ها از ویدئو مارکتینگ چگونه در پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند. یکی از بهترین ابزارهایی که در این زمینه می‌تواند به شما در پیدا کردن رقبا کمک کند، SEMRUSH است.

          ۴٫ موضوع و جزئیات را تعیین کنید.

قدم بعدی، تعیین موضوع و جزئیاتی مانند چگونگی نشر، لحن ویدئو و غیر است. عاملی که باعث موفقیت ویدئو مارکتینگ می‌شود، فقط استفاده از ابزارهای مناسب نیست؛ بلکه کیفیت آن است که به نشر و اشتراک گذاری آن کمک می‌کند.

           ۵٫ برنامه ریزی کنید.

ویدئو مارکتینگ زمانی می‌تواند شما را به هدف برساند که از قبل برنامه‌ای داشته باشید. برنامه یعنی چه؟ یعنی اینکه بدانید هر ماه قرار است که چه تعداد ویدئو تولید کنید، موضوعات هرکدام چیست؟ شبکه‌های اشتراک گذاری و حتی مقالات مرتبط مشخص شده است؟ در واقع بدانید که در طول ماه، قصد انجام چه کاری را دارید؟

در واقع برای خود قیف ویدئو تشکیل دهید. قیفی که می‌تواند شکل زیر را داشته باشد:

                6٫ تست کنید.

آخرین مرحله و البته مهم‌ترین بین بقیه است. باید قبل از انتشار یک‌بار از دید کاربر ویدئوی تولیدی خود را مشاهده کنید. آیا واقعاً توانسته شما را به هدف برساند یا خیر؟ آیا کیفیت بالایی دارد؟ صدا به خوبی پخش می‌شود؟ همه‌چیزی به ترتیب اجرا می‌شود؟ پیش نمایش آن در شبکه‌ها مشکل ندارد؟

برای اینکه بتوانید به هدف ویدئو مارکتینگ خود به درستی دست پیدا کنید، رعایت نکات زیر بیشتر از هر چیزی الزامی است:

 • برای تولید محتوای ویدئو از منابع معتبر استفاده کنید.
 • ویدئو هرچه کوتاه تر باشد، بیشتر دیده شده و نرخ اشتراک گذاری آن بیشتر خواهد بود. (بر اساس اطلاعاتی که سایت digitalmarketinginstitue منتشر کرده است، یک پنجم کاربران اینترنت در جهان، به ویدئوهای زیر ده ثانیه نکته اصلی را گفته باشد، علاقه بیشتری دارند.)
 • از کانال‌هایی که درصد بیشتری از کاربران در آنجا آنلاین هستند، استفاده کنید.
 • برای اینکه بیشترین درصد توجه را جلب کنید، به جای تمرکز روی فروش، برطرف کردن نیاز کاربر را نشان دهید. به این صورت اعتماد کاربر به شما و توانایی‌تان بیشتر شده و ناخودآگاه مشتری شما خواهد شد.
 • ویدئوهای لایو در شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید.
 • بیشتر از اینکه به کیفیت ویدئو تمرکز کنید، به کیفیت محتوای ارائه شده توجه داشته باشید.
 • برنامه زمانی برای ویدئو مارکتینگ خود تعیین کنید.
 • ویدئو تولیدی خود را از نظر سئو بهینه کنید. متا تگ‌های که گوگل از آن‌ها برای رتبه دهی ویدئوها استفاده می‌کند، نه تنها نباید فراموش کرد، بلکه باید متن جذاب و گیرایی هم برای آن‌ها نوشته شود.
 • از موضوعات ترند روز در تولید ویدئوی خود استفاده کنید.
 • از CTA بعد از ویدئوی خود برای هدایت کاربر به سایت و خرید استفاده کنید.

تولید محتوادیجیتال مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است