برند نایکی


نایکی  یک شرکت آمریکایی چند ملیتی می‌باشد که در زمینه طراحی  ، تولید، توسعه و عرضه محصولاتی نظیر کفش،پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی را با کیفیت و راحتی بی نهایت به بازار جهانی عرضه  می‌کند.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر بیورتون ایالت اورگان واقع در شمال باختری ایالت متحده آمریکا است که با درآمدی بالغ بر ۲۴٫۱ بیلیون دلار در یک سال مالی سال ۲۰۱۲ و به‌کارگیری بیش از ۴۴۰۰۰ نیروی کار در سراسر دنیا، یکی از چند شرکت بزرگ در زمینه تولید کفش‌های ورزشی، البسه و پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی محسوب می‌گردد.

ارزش این شرکت در سال ۲۰۱۰ به تنهایی بالغ بر ۱۰٫۷ بیلیون دلار برآورد شده که این شرکت را در این سال برترین تولیدکننده محصولات ورزشی نموده‌است.

شرکت نایکی در ابتدا با نام Blue Ribbon sports به معنای محصولات ورزشی روبان آبی در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۶۴ توسط بیل بُوِرمن و فیل نایت آغاز به کار نمود و در ۳۰ می ۱۹۷۱ به صورت رسمی به نام NIKE تغییر نام داد.

شرکت نایکی دارای زیرمجموعه‌هایی از جمله آمبرو و کانورس (تولیدکننده کفش‌های آل استار) و همچنین کول هان و هارلی اینترنشنال است.

در سال ۲۰۰۹ شرکت نایکی و تیمبرلند خرید چرم تولیدشده در بخش‌های جنگل‌ زدایی‌شدهٔ جنگل‌های آمازون را متوقف کردند.

این عمل تنها چند هفته پس از گزارش سازمان صلح سبز صورت گرفت که نشان می‌داد گله‌های دام‌داری‌های منطقهٔ آمازون باعث تخریب جنگل‌های آمازون می‌شوند.

نایکی

امروزه به جرات می توان گفت برند نایک یکی از قدرتمند ترین برندهای جهان است، چرا که محبوب ترین و بهترین ورزشکاران دنیا برند نایک را برگزیده اند.

همچنین برند نایک تامین کننده لباس ورزشی برخی از موفق ترین تیم های ورزشی دنیاست.

چیزی که برند نایک را از سایر رقبایش متمایز می کند قدرت سرمایه ی این برند است. این گونه است که ورزشکاران ممتاز دنیا همچون راجر فدرر، سرنا ویلیامز، مایکل جردن، لیونل مسی، کوبی برایانت، ماریا شاراپووا و… برند نایک را برگزیده و از آن حمایت می کنند.

فیل نایت یک دونده نیمه استقامتی بود که تحت مربیگری “بیل باورمن” آموزش دیده بود. “بیل باورمن” که همیشه به دنبال راه هایی برای افزایش عملکرد شاگردش بود، در اوقات بیکاری سعی می کرد کفش های ورزشی او را بهبود بخشد.

او ترکیبات بسیار متفاوتی را امتحان کرد ولی زیاد موفقیت آمیز نبودند. در این زمان “فیل نایت” برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت امور مالی راهی دانشگاه “استنفورد” شد.

در آنجا او پیشنهادی به یک شرکت سازنده کفش ژاپنی ارائه داد و برای آنها نوشت که کاری خواهد کرد تا این شرکت بتواند با بهترین برندهای آلمانی به رقابت بپردازد.

پیشنهادات او سالها نادیده گرفته شدند، به همین جهت او تصمیم گرفت از ژاپن کفش وارد کرده و در منطقه محلی خود آن کفش ها را بفروشد.

“فیل نایت” سعی کرد نخستین موجودی کفش هایش را به مربی سابقش “باورمن” بفروشد، ولی متوجه شد “باورمن” تمایل زیادی به شراکت در این زمینه با او دارد، به همین دلیل آنها تصمیم به شراکت برابر گرفتند.

هر چند در آغاز کسب و کارشان به کندی پیش می رفت، ولی آنها در سال 1965 توانستند میزان فروششان به 20000 دلار برسانند.

نایک به تولید نسخه های جدید

کفش های تمرینی ورزشی ادامه داد. آنها در سال 2000 کفش “نایک شاکس” را عرضه کردند که فروش خوبی در تمام دنیا بدست آورد.

امروزه نایک یک امپراتوری پهناور در عرصه محصولات ورزشی متنوع همچون تنیس، بیس بال، فوتبال، کریکت و دو میدانی به شمار می آید.

تمایل “بیل باورمن” برای پیدا کردن راه حلی برای موفقیت شاگردش “فیل نایت” به تشکیل برند نایک که یکی از سود آورترین و محبوب ترین برند های جهان است منجر شد. درآمد سالیانه این برند بیش از 25 میلیارد دلار برآورد شده است.

همان گونه که تا به امروز در ماهورتیم در هر یک از دوشنبه های مختص ( داستان برند ها ) بر آن بوده ایم تا بی نهایتی را رقم زده و با معرفی هر یک از برندهای موفق جهان مسیر را برای جوانان ، مخاطبین و کاربران علاقه مند به ساخت (برند شخصی) با شعار ماهوریِ ( برند خودت و بساز ! )  میسر را هموار سازیم چرا که ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ ماهور هماره بر این هستیم که استفاده از دانش ، بینش و تجربه ی برندهای موفق همواره راه گشا خواهد بود ،

از این رو برای پرداختی بهتر به داستان برندها ما را با نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود یاری فرماید ، همچنین به عنوان یک کاربر و یا مخاطب اگر تجربه ای پیرامون خرید و یا استفاده و همینطور میزان رضایت یا عدم رضایت از محصولات نایک داشته اید تجربه ی خود را با ماهورتیم در میان بگذارید…

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

داستان برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است