بازاریابی کلیکی

تبلیغات کلیکی:

تبلیغات کلیکی (بازاریابی کلیکی، هزینه به ازای کلیک) نوعی از تبلیغات آنلاین است که در آن شما تنها به ازای کاربری که به شما علاقه نشان داده و با کلیک روی تبلیغات، وارد وب‌سایت شما می‌شود هزینه می‌پردازید.

در شرایط امروزی با پیشرفت  کسب‌وکارهای برخط و پررنگ‌ترشدن کاربرد وب در زندگی مردم، کارکردهای بازاریابی سنتی نیز رفته‌رفته جای خود را به بازاریابی آنلاین و دیجیتالی می‌دهند. بازاریابی و تبلیغاتی که برای کاربران بی‌شماری نمایش داده می‌شود که هر روزه درحال گشت‌وگذار در دنیای آنلاین هستند و هر یک می‌توانند به مخاطب و مشتری تاثیرگذاری برای کسب و کار شما تبدیل شوند. تبلیغات کلیکی ( بازاریابی کلیکی ) نیز شیوه‌ای اثرگذار و رایج بین انواع روش های مختلف تبلیغات و بازاریابی اینترنتی است که درصورت کابرد آگاهانه و درست می‌تواند به گسترش سریع و رشد کسب و کار شما کمک کند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که تبلیغات کلیکی چیست و چه کاربردها و چالش‌هایی دارد و برای افزایش تاثیرگذاری آن باید چه مواردی را در نظر داشته باشیم.

تبلیغات کلیکی چیست ؟

پرداخت به ازای کلیک یا تبلیغات کلیکی یک نوع تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ‌دهندگان به ازای تعداد دفعاتی که تبلیغ آن‌ها کلیک بشود هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند. در واقع، این تبلیغات کلیکی راهکاری برای جذب بازدید وب‌سایت به صورت کاملا اُرگانیک است. تبلیغات در موتورهای جست‌و‌جو یکی از متداول‌ترین نوع پرداخت به ازای کلیک به شمار می‌آید به این صورت که اگر شخصی روی تبلیغات  شما کلیک کند، وارد صفحه‌ای از سایت شما می‌شود که در آگهی به آن لینک داده‌اید. شما نیز باید مبلغی را به ارائه‌دهنده‌ی خدمات تبلیغات کلیکی خود بپردازید. البته این مبلغ بیشتر از مقداری که پیشنهاد داده‌اید، نیست. 

بازاریابی PPC یا همان بازاریابی کلیکی

به بیانی ساده نوعی از تبلیغات اینترنتی است که براورد هزینه اش بر اساس تعداد کلیک ها ارزیابی و محاسبه می شود. گفتنی است که بازاریابی کلیکی یا PPC مخفف کلمه ی Pey Per Click و به معنی ” پرداخت در ازای هر کلیک” می باشد. به عنوان مثال در نظر بگیرید که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار یا استارت اپ تصمیم می گیرید تا در وبسایتِ چند برند جا افتاده تبلیغ کسب و کار خود را قرار دهید. در همین روند، در نظر بگیرید پشتیبانی یا مدیریت های وب سایت های مورد نظر به صورتی تقریبی قیمت هر کلیک را برای مشتری و کاربری که شما هستید را 50 تومان در نظر گرفته باشند .پس با توجه به این داده ها شما اگر بخواهید پنج هزار کلیک را روی آگهی خود تعریف کنید باید 25000 تومان پرداخت کنید.

 تاریخچه ای مختصر از تبلیغات کلیکی

Planet Oasis در سال ۱۹۹۶ (میلادی) در نرم‌افزاری به نام از این مدل پرداخت، برای کلیک‌هایی که شرکت‌ها در دایرکتوری نرم‌افزار، دریافت می‌کردند استفاده شد. در ابتدا شرکت‌ها کمی محتاطانه با این مدل برخورد کردند اما در انتهای ۱۹۹۷ (میلادی) بیش از ۴۰۰ برند مشهور از این مدل استقبال کردند . گوگل در دسامبر ۱۹۹۹ تبلیغات جستجوگر خود را آغاز کرد و در اکتبر ۲۰۰۰ محصول تبلیغاتی خود را با نام Google AdWords تجاری به بازار عرضه کرد. اما تا سال ۲۰۰۲ که مدل پرداخت به ازای کلیک معرفی شد کماکان از مدل پرداخت به ازای تعداد نمایش استفاده می‌کرد. هماکنون ۹۶ درصد درآمد شرکت گوگل از تبلیغات ناشی می‌شود.

چرایی تبلیغات کلیکی در بازاریابی دیجیتال :

تبلیغات کلیکی یا بازاریابی و پرداخت به ازای کلیک ‌سرعت ترافیکی ملموسی برای سایت شما ایجاد می‌کند و در نتیچه باعث افزایش رتبه سئو سایت شما می شود.

بسیار ساده است، اگر در دیجیتال مارکتینگ به‌اندازه‌ی معقولی هزینه کنید، جایگاه مناسبی را به‌دست خواهید آورد و مشتریان بالقوه نیز کسب‌و‌کار شما را قبل از کسب‌و‌کارهای دیگر می‌بینند و می توانند به مشتریان بالفعل شما تبدیل شوند.

اگر کاربران عبارات کلیدی را جستجو کنند که برای آنها پیشنهاد قیمت داده‌اید و شما نیز آگهی خوبی نوشته باشید، از همان هنگام فعال‌شدن آگهی، کلیک‌هایی را دریافت خواهید کرد. بنابراین تبلیغات کلیکی به‌سرعت به بازخور قابل توجهی می‌رسد.

گاهی اوقات از سیستم ها مانند گوگل ادورز می‌توانید ترافیک هدفمندی را ظرف چند دقیقه پس از بازکردن حساب کاربری خود ایجاد کنید. به‌علاوه تبلیغات کلیکی به‌سرعت قابل تغییر و اصلاح است.

در بازاریابی با استفاده از موتورجستجوی ارگانیک یا شکل‌های دیگر تبلیغات، باید هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانید تا رفتار مخاطبان تغییر کند، ولی اغلب تبلیغات کلیکی را می‌توانید ظرف چند ساعت یا چند روز تغییر دهید. با استفاده از این ویژگی به‌راحتی می‌توانید با تغییر شرایط بازار و علایق مشتریان سازگاری پیدا کنید.

نتیچه گیری: 

در تبلیغات کلیکی شما تنها به ازای کاربری که به شما علاقه نشان داده و با کلیک روی تبلیغات، وارد وب‌سایت شما می‌شود هزینه می‌پردازید. با هدفمندسازی و بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات کلیکی می‌توانید تبلیغات‌تان را در زمان درست، تنها به مخاطبان هدف‌تان نمایش داده و بهره‌وری کمپین‌تان را افزایش دهید.

برای تجزیه و تحلیل هرچه بهتر اثر بخشی کمپین تبلیغاتی خود ، ماهورتیم پیشنهاد می‌کند که قبل از شروع ، ابزارهای خود را برای بررسی وضعیت فرآیندهای مختلف از ابتدا تا انتها فراهم کنید. در این زمینه هم وقتی اسم آنالیز وب درمیان باشد، مجدداً گوگل است که راهکار مناسب را برای شما ایجاد می‌کند.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است