موشن گرافیک

موشن گرافيك يا گرافيك حركتي با استفاده از تكنولوژي ويدئو يا انيميشن و با ايجاد توهم حركت يا تغيير در ظاهر المان هاي بصري تشکیل مي شود.

منظور از موشن گرافیک سازه ای تصویری است که از سویی با بهره گیری از بخشی از قواعد انیمیشن و نیز امکانات سینماتیک آن یعنی حرکت و صدا و از سوی دیگر با استفاده از فرم گرایی انتزاعی، تعادل و توازن در ترکیب بندی و تاثیرات رنگ در ِهنر طراحی گرافیک تولید می شود و نتیجه این تلفیق انتقال پیام یا موضوعی برای مخاطب آن است.

ویدیوهایی که پیام و محتوا را به‌صورت متحرک انتقال می دهند موشن هستند. واژه موشن در زبان فارسی، پویا ترجمه می شود و به هر طرحی که متحرک باشد می گویند.

بازاریابی محتوا با این روش از مزیت‌های بسیاری برخوردار است. از جمله اینکه می‌توان محتوا را به‌صورت تأثیرگذارتر و جذاب‌تر در زمان کمتری به مخاطب ارائه داد.

موشن‌ ها می‌توانند به‌صورت آفلاین و آنلاین بر روی کامپیوتر و موبایل در وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که قابلیت نمایش ویدیو را دارند نمایش داده شوند.

به بیان دیگر متحرک سازی تصاویر و صداگذاری روی آنها را موشن گرافیک می گویند. در واقع، وکتورهای ها ( تصویرهای تولید شده توسط کامپیوتر به وسیله اجزا هندسی را گرافیک برداری یا همان وکتور می نامند ، از قابلیت وکتور ها این است که این تصاویر با تغییر اندازه کیفیت خود را از دست نمی دهند ) تصاویر انیمیشنی را با نرم افزارهای گرافیکی براساس سناریو خاص، متحرک سازی کرده و سپس صداگذاری توسط گوینده روی موشن گرافیک انجام می شود تا مفاهیم به صورت کامل انتقال پیدا کند.

موشن گرافیک در اصل همان گرافیک متحرک است یعنی هرچه در شاخه طراحی گرافیک خلق شود و به آن حرکت داده شود ، موشن گرافیک خوانده می شود.

در بسیاری از مواقع خط و مرز مشخصی برای انیمیشن و موشن گرافیک وجود ندارد اما به طور کلی در انیمیشن ها بیشتر تمرکز بر روی موجوداتی است که زنده هستند، حرف می زنند و یا به هر صورت با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند .

اما در ساخت موشن گرافیک تمرکز بر روی طراحی های گرافیکی و حرکت دادن آن ها است . بطور مثال حرکت دادن لوگوی یک شرکت و یا به هم پیوستن و تشکیل اجزای لوگو یک موشن گرافیک(لوگو موشن) به حساب می آید.

موشن گرافیک ها هم می توانند در یک فضای دو بعدی تشکیل شده از وکتور ها بوجود بیایند، هم با ادغام یک گرافیک متحرک با یک فیلم ساخته شوند.لازم به ذکر است که ویدئوهایی هستند که از فضاهای واقعی در آن فیلم‌برداری می‌شود و اطلاعاتی را بازنشر می‌دهد که به آنها ویدئو رئال گفته می شود.

در ویدئو رئال‌ها بار انتقال پیام بر دوش فیلم بردار، صدابردار، صداگذار و تدوین گر است و از طرح‌های گرافیکی استفاده خاصی نمی‌شود .

موشن گرافیک

انواع موشن گرافیک :

ویدئو موشن

این نوع از موشن‌ ها، ادغامی از فیلم‌برداری و گرافیک هستند که عمدتاً این گرافیک‌ ها علاوه بر افزایش جذابیت، برای نمایش اطلاعاتی به کار می‌روند که با فیلم‌برداری قابل‌ارائه نیستند. به همین خاطر فیلمبرداری و گرافیک با یکدیگر تلفیق می شوند.

استاپ موشن

استاپ موشن تکنیکی است که برای تولید آن از اشیای واقعی عکاسی می‌شود. در این نوع، اشیا به‌صورت جزئی و کم حرکت داده می‌شوند و از هر حرکت عکاسی می‌شود. سپس تمامی عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، پشت سر هم قرار داده می‌شود تا حس حرکت را القا کنند.

موشن گرافیک

اینفو موشن

اینفو موشن ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها از تکنیک اینفوگرافیک برای انتقال محتوا استفاده می‌کنند. در واقع گرافیک و حرکت به گونه‌ای استفاده می‌شود که بتوان از تکنیک‌های اصلی اینفوگرافیک برای نمایش محتوا استفاده کرد.

انیمیشن

انیمیشن‌ها ویدیوهایی هستند که حتماً دارای کاراکتر و نقش خاص و داستان مشخصی هستند و عموما به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها می‌پردازد. انیمیشن ها بر خلاف موشن‌ گرافیک‌ ها کاراکترمحور هستند.

شاید شما هم موشن‌ ها را در قالب ویدئوهای تبلیغاتی و فیلم های کوتاه در شبکه های مجازی زیاد دیده باشید. معمولا کاربران شبکه های اجتماعی ترجیح میدهند که محتوای جذاب و متفاوت را دنبال کنند. لذا موشن به دلیل جذابیت در استفاده از رنگ، شخصیت و فضای متفاوت کاربرد زیادی پیدا کرده است.

از طرف دیگر با توجه به افزایش سرعت اینترنت در جهان و پیدایش اینترنت های نسل چهار و پنچم و همینطور به طور همزمان افزایش دسترسی و ضریب نفود و کاهش قیمت اینترنت، محتواهای ویدیویی مورد اقبال بیشتری نسبت به قبل قرار گرفته است.

کاربردهای موشن گرافیگ چیست ؟

تیزرهای موشن گرافیک معمولا دو ویژگی عمده دارند.از طریق عناصر بصری گرافیکی تاثیر فوری و جذب کننده ای روی مخاطب می گذارند.

همچون دیگر آثار گرافیکی موجز، مینیمال، سمبولیک و نشانه محور هستند.این دو علت سبب می شود که هم فیلم هایی که با هدف برند سازی تولید می شوند کاربرد زیادی داشته باشند و هم فیلم هایی که به تشریح فرآیندها می پردازند و مخصوصا فیلم های آموزشی کاربرد بسیاری داشته باشند.

تاثیر گذاری رنگ، فرم، بافت، حرکت و… در کنار موسیقی و افکت صدا می تواند برند مورد نظر را در حافظه مخاطب ثبت کند و رنگ سازمانی، لوگو، تایپوگرافی و دیگر عناصر یک برند را به ناخود آگاه ذهن بینند ببرد.

هویت سازی لوگو و برند در تقریبا تمامی شبکه های تلویزیونی توسط تیزرها، آرم استیشن ها، وله ها، تیتراژ ها ، اعلام برنامه ها و میان برنامه های موشن گرافیک انجام می شود.

از سوی دیگر موجز بودن و سادگی مینیمالیستی موشن گرافیک و استفاده از نماد ها کمک می کند تا برای اهداف آموزشی و پرزنت ها بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال تشریح یک ایده استارتاپی و یا فرایندی که قرار است اجرا شود اما مردم از ساز و کار آن اطلاعی ندارند با این روش بسیار مناسب است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه عنصر داستان و درام در موشن گرافیک نسبتا کمرنگتر از دیگر تکنیک های فیلم سازی است می توان گفت که عمق و ماندگاری اثر تبلیغات و محتوای این آثار کمتر از تکنیک های دیگری چون انیمیشن های داستانی است. شاید بتوان گفت تاثیری سریع و قوی اما با ماندگاری قدری محدود تر.موشن

نتیجه گیری:

موشن گرافیک گونه ای از فیلم سازی است که برای تولید آن از گرافیک متحرک استفاده می شود. در این آثار دو هنر فیلم سازی و گرافیک با یکدیگر تلفیق شده و از قابلیت های هر دو جهت انتقال محتوا و پیام استفاده می شود.

اگرچه گونه هایی از موشن گرافیک مثلا سایه بازی در هنرهای قدیم وجود داشته است اما این تکنیک عمدتا مدیون پدید آمدن نرم افزارهای رایانه ای و گسترش عرصه مالتی مدیا است.

در صورتی که برای تبلیغات خودتان از تیزر های واقعی (فیلم برداری) استفاده کنید به احتمال فراوان قشر خیلی کمی از مردم آن را خواهند دید، چون اینگونه ویدئو ها در ذهن مردم تبلیغاتی محسوب میشود در نتیجه افراد علاقه زیادی به دیدن اینگونه کلیپ ها ندارند ولی اگر ویدئو شما کمی حالت طنز و سرگرمی داشته باشد احتمال وایرال شدنش بیشتر می‌شود.

آژانس دیجیتال مارکتینگ ماهور با بکارگیری متخصصان و انیماتورهای خبره توانایی دارد تا کالا و خدمات شما را به صورت موشن گرافی طراحی نماید. ساخت موشن گرافی در قالبی که مخاطبین بیشتری جذب کرده و با هر بازدید، آن فرد تمایل به ارسال برای دیگران را داشته باشد می تواند نتایج درخشانی برای کسب و کارها داشته باشد.

تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است