اتوماسیون بازاریابی مجموعه ای از ابزارها و تکنولوژی های بازاریابی هوشمند است ، که به سازمان ها کمک میکند فعالیت های تکراری بازاریابی دیجیتال اعم از ارسال ایمیل ، مدیریت اطلاعات تماس و فعالیت در شبکه های اجتماعی را به صورت خودکار برنامه ریزی و اجرا کنند و اثرات آن را اندازه گیری نمایند.

این نرم‌افزارها ویژگی هایی برای شما ایجاد می‌کنند که پیام‌های دنباله داری را برای مخاطبان خود ارسال کنید. نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی با استفاده از فاکتورهایی که شما مشخص می‌کنید با مخاطبان ارتباط برقرار می کند.

برای مثال عادت خرید مشتریان قدیمی در چه دسته‌بندی قرار می‌گیرد، در چه مرحله‌ای از خرید هستند و آخرین واکنش آن‌ها به وب سایت و اپلیکیشن شما چگونه بوده است؟

ارسال پیام و محتوای شخصی‌سازی شده به مشتریان بر اساس کاربرد و علایق آن‌ها، سبب می‌شود رابطه‌ای قوی بین کسب و کار و مشتری ایجاد شود. همین ارتباط پیوسته، در نهایت باعث افزایش نرخ تبدیل و سودآوری بیشتری برای شما خواهد شد. استفاده از اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا به تمام این اهداف دست یابید، بدون آنکه در روند کاری شما اختلالی ایجاد شود.

فرض کنید کاربری از وب سایت شما بازدید کرده و کاتالوگ یک محصول یا سرویس خاص را دانلود می کند.

  • این اطلاعات به سیستم مدیریت ارتباط با مشتری ارسال می شود و کسب و کار شما می تواند در آنجا به اطلاعات مربوط به تاریخچه فعالیت های مشتریان راغب و تعاملاتشان با سازمان دسترسی پیدا کنید.
  • سپس ایمیلی به این افراد ارسال می شود و از فرد برای دانلود بروشور تشکر می شود. محتوای این ایمیل بر اساس اطلاعاتی که شما از کاربر دارید تنظیم می شود.
  • ایمیل های بعد از آن را می توان به صورت خودکار و بر اساس اقدامات قبلی و تعاملات کاربر با شرکت یا سازمان ارسال و وی را دعوت به انجام اقدامات خاصی کرد.

به این ترتیب اتوماسیون بازاریابی می تواند کمک کند به آسانی و با کمترین تلاش یک مشتری راغب پرورش داده و شانس تبدیل شدن (به خریدار) را افزایش دهید.

جالب توجه است که نیمی از بازاریاب ها اعلام کرده اند که اتوماسیون بازاریابی کیفیت مشتریان راغب و قدیمی را افزایش داده است. به این دلیل که نرم افزار، تنظیم و شخصی سازی را تسهیل کرده و این امر به نوبه خود باعث افزایش ارزش و ارتباط با مشتری می شود.

نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی کدامند؟

  • ابزارهای ارسال ایمیل و تولید سرنخ فروش از رایج‌ترین نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی هستند که برخلاف نظرات عام مردم ایمیل مارکتینگ یکی از ابزارهای اصلی می باشد که به واسطه آن می توانید ارسال پیام‌های خوش‌آمدگویی، یادآوری تکمیل سبد خرید و هدفگیری مجدد برای محصول را پیاده سازی کنید و بر اساس شناخت علایق و جستجوی کاربر محصولات جدید را به او پیشنهاد دهید.
  • از طرفی دیگر، ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده نه تنها سود بیشتری نسبت به ایمیل‌های انبوه برای شرکت به ارمغان می‌آورد، بلکه در تولید سرنخ‌های فروش تأثیر به سزایی دارند. بر اساس گزارش  Marketo، حدود نیمی از سرنخ‌های فروش آماده‌ی خرید نیستند، همچنین بیش از ۸۰% سرنخ‌های جدید، هیچ‌وقت خرید نخواهند کرد.
  • دلیل کاربردی بودن اتوماسیون بازاریابی این است که در زمان نیاز مشتری، چیزی با ارزش در اختیار او قرار دهیم. این کار احتمال نرخ تبدیل را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. پرورش مؤثر سرنخ‌های فروش، باعث افزایش ۵۰ درصدی کاربران مستعد خرید، با ۳۳% هزینه‌ی کمتر می‌شوند. همچنین سرنخ‌های پرورش‌یافته، نسبت به باقی مشتریان، خریدهایی با حجم بیشتری انجام می‌دهند.
  • نرم افزار CRM نه تنها اطلاعات مهم تجاری را ثبت می‌نماید، بلکه با پردازش و ارائه گزارشات تحلیلی به کشف الگوها، ارتباطات مهم و فرصت‌های فروش جدید کمک می‌نماید. ایجاد کمپین، تعیین مشتریان هدف، تعیین محصولات و پیشنهادهای مورد نظر ، طراحی پیام ، ارسال پیام به مشتریان ، دریافت پاسخ، اندازگیری بازدهی کمپین و محاسبه نرخ بازگشت سرمایه از مراحل اصلی فرایند بازاریابی در نرم افزار CRM می باشد.

مزیت اتوماسیون بازاریابی چیست؟

ویژگی ها و مزیت های بسیار زیادی برای استفاده از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی وجود دارد. براساس آمار 75% از پاسخ دهندگان موافق هستند که صرفه جویی در زمان بزرگترین مزیت نرم افزار اتوماسیون بازاریابی است.

جالبتر آنکه از هر 5 نفر، 4 نفر از پاسخ دهندگان قادر به افزایش فرصتها و سرنخ ها  از طریق اتوماسیون بازاریابی هستند و همچنین اکثر آنها شاهد افزایش مبادلات بودند. هنگامی که نرم افزار اولیه راه اندازی می شود، اتوماسیون به صورت خودکار است، اما می تواند براساس آنچه که برای کسب و کار بهتر است، پالایش شود.

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی به شما اجازه می دهد:

ارتباطات مربوط به تمام پایگاه داده مخاطبان خود را شخصی سازی کنید.

اقداماتی را که یک ایمیل، شماره تماس، یا سایر اقدامات را ایجاد می کنند یا مورد نیاز خواهند بود را انتخاب کنید.

فرصت ها را بدون هیچگونه تلاش اضافی پرورش دهید.

اهداف کوتاه مدت و بلندمدتی که برای کسب و کارتان مهمترند را انتخاب کنید و با استفاده از آنها درآمد کسب کنید.

مبادلات خود را از طریق هدف قرار دادن مشتریانی با بالاترین پتانسیل خرید، افزایش دهید.

یک کمپین بازاریابی که شامل ابزارهای اتوماسیون است شما را قادر می سازد با تمامی کانال ها سازگار باشید و همزمان از فرصتهای خود استفاده کنید.

همچنین به شما اجازه می دهد تا فرصتها را از طریق فرآیند چرخه فروش به طور فعال ثبت، طبقه بندی، و پرورش دهید، همچنین  این شانس به شما داده می شود تا فرصتهایی که احتمال بیشتری برای خرید را دارند و مبادلات را افزایش می دهند را بررسی کنید.

اهداف اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی یک فهم چتری است که بر روی بخش گسترده‌ای از ابزارها و تکنیک های بازاریابی سایه می‌اندازد.

پیشبرد فناوری اطلاعات و دسترسی بیشتر و ارزان‌تر به ابزارهای دیجیتال باعث شده است که اتوماسیون بازاریابی به عنوان فرصتی ارزشمند در اختیار تمام کسب و کارها (مستقل از حجم و بزرگی آنها) قرار بگیرد.

می‌توان اینگونه بیان کرد که اتوماسیون بازاریابی، قسمتی بزرگ از تحول بازاریابی است که در جواب به تغییرات جدید بازار و افزایش قدرت چانه‌زنی و اطلاعات مشتریان به وجود آمده است.

دقیقا به مانند هر تکنیک بازاریابی دیگری، اتوماسیون بازاریابی هم به این دلیل مورد پذیرش قرار گرفت که به کمپانی‌ها و سازمان‌ها در رسیدن به بعضی از اهداف شغلی کمک می‌کرد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • تولید سرنخ های واجد شرایط برای فروش
  • تبدیل سرنخ های واجد شرایط فروش به مشتری‌های سودآور
  • افزایش ارزش طول عمر مشتری‌ها از طریق حفظ مشتری

باید توجه داشت که در ابتدا تمرکز اصلی بسیاری از مشاغل، تبدیل سرنخ های واجد شرایط فروش به مشتریان سودآور است به این دلیل که ردیابی آن آسان‌تر است و مستقیما با درآمد در ارتباط است.

باید اشاره کرد که بسته به نوع و مدل کسب و کار شما و اهداف آن، اصطلاح “تبدیل” می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد مثل پرس و جو، خرید یا تعیین وقت ملاقات.

نتیجه گیری:

در حالی که اتوماسیون بازاریابی دارای مزایای زیادی است، ولی برای همه ی کسب و کارها  راه‌حل ایده آلی نیست. برای بعضی از تجارت‌ها، تنها استفاده از ایمیل مارکتینگ کافی است.

توجه داشته باشید که نکته‌ی اصلی در استفاده از اتوماسیون بازاریابی این است که قبل از تصمیم به استفاده از آن، مطمئن شویم که وقت کافی و منابع مورد نیاز برای بهره‌جویی کامل از این نرم‌افزارها را داریم.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت بهبود مقالات ماهورتیم ، با ما در میان بگذارید.

نویسنده : حسین گوهری سلیمی

بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *