کسب و کار


درست از هنگامی که تصمیم می گیرید یک کسب و کار نوپا یا استارت آپ را آغاز کنید در اصل وارد چرخه ی عمر کسب و کار می شوید . که این مهم شامل 5 مرحله اصلی می باشد که در نهایت منجر به موفقیت و پیشرفت کسب و کار مدنظر می شود.

هدف ماهورتیم از تحول جدید در سه شنبه های استارت آپی و در راستای تبیین مسئولیت اجتماعی خود آن است که تعریفی درست و منطقی کلی از مفاهیم و فناوری‌های مرتبط با مدیریت فرآيندهای کسب‌ و کار ، به مخاطبین خود ارائه دهد تا شاید ذره ایی در جهت رشد کسب و کارها و در مسیر سخن مقاهم معظم رهبری در تداوم رونق تولید گام برداشته باشیم.

از ایده تا بلوغ تجارت و خروج ، بخشی از مراحل رشد یک کسب و کار نوپا ( استارت آپ ) می باشند.

اگر حتی جهت افزایش سهم بازار، سودآوری یا اضافه کردن پرسنل خود در تلاش هستید ، بدانید که هر استارت آپ دیگری نیز در حال تلاش برای رشد است که البته رشد از نگاه هر شرکت می تواند مولفه های جداگانه ایی داشته باشد که درصدد آن برآمدیم تا مسیر رشد استارت آپ ها را با مطالعه بنیادی و سنجش های متفاوت هموارتر کنیم..

متاسفانه هر شرکتی در طول فرآیند رشد کسب و کار خود ، یقینا اتفاقات تلخ و دردناکی را تجربه کرده و با چالش های غیر منتظره ای روبرو خواهد بود. در سری مقالات به هم پیوسته سه شنبه های استارت آپی ، قصد داریم شما را با مراحلی که تمامی استارت آپ ها باید بدانند، آشنا کنیم :

استارت آپ چیست؟

توجه داشته باشید که سایتی شبیه دیجی کالا، نرم افزاری شبیه تپ سی و اسنپ، یک ایده یا طرح استارتاپ نیستند.

برای ایده یا طرح استارتاب شما باید یک معظل، گرفتاری و یا یک مشکل را حل کنید. مثلا همه ما اسم مک دونالدز و شهرت آن را  شنیده ایم ولی شاید کمتر کسی به این نکته توجه کرده باشد که چرا میان این همه فست فود مک دونالد که توسط دو مخترع بی پول تاسیس شده بود چنین دنیا را تسخیر کرده ؟

پاسخ ساده است مک دونالدز یکی از مهمترین نیازهای مشتریان را حل کرده بود که قبل از آن پیچیده و غیر قابل حل بود و آن تولید ساندویچ تازه در اسرع وقت و کمترین زمان بود. برادران مک دونالدز روشی برای پخت سریع یافته بودند و در همین راستا یک بازاریابی خوب این مزیت آنها را جهانی کرد.

به طور کلی، استارت آپ به پروژه‌هایی گفته می‌شود که در جریان آن، یک ایده خام، به کمک تلاش و کوشش یک گروه به تولید یک محصول می‌انجامد و زمینه را برای فروش آن محصول فراهم می‌ کند.

توجه داشته باشید که کسب و کارهای موفق جهانی و استارت آپ های موفق ایرانی لزوماً بر روی کارهای علمی پیچیده کار نمی‌کنند؛ بلکه در تولید یک محصول و فروش آن به مشتری، موفق‌تر از سایرین عمل می کنند.

تفاوت استارت آپ با کسب و کار سنتی چیست؟

می توان تفاوت اصلی و محسوس استارت آپ ها با کسب و کارهای سنتی را اینگونه بیان نمود که استارت آپ ها مراحل رشد خود را به صورت مرحله به مرحله  و گام به گام طی کرده و به بلوغ می‌رسند در حالی که در کسب‌و‌کار سنتی معمولاً سرمایه یک کار جدید تأمین می‌شود و بلافاصله مراحل فروش آن آغاز می گردد.

در تفاوت آشکار بعدی می توان اینگونه اشاره کرد که وقتی هدف شما راه اندازی یک استارت آپ است، باید یک دانش جدید را فرا بگیرید و به مرور زمان آن را توسعه دهید.

این در حالی است که در کسب‌و‌کار سنتی، می‌توانید تمامی مراحل کار را حتی به صورت سینه به سینه یا تجربی یاد بگیرید و بلافاصله وارد بازار کار شوید. لازم به ذکر است که استارت آپ ها با توجه به مبانی علمی توسعه پیدا می کنند که همین مورد از جمله اصلی ترین تمایز نسبت به کسب و کارهای سنتی می باشد.

چرخه ی عمر استارت آپ ها:

هنگامی که فردی اقدام به تولید یک محصول جدید یا یک خدمت جذاب در سطح جامعه می‌کند، تعداد کسانی که این محصول را انتخاب و به عنوان انتخاب اول خود در نظر می‌گیرند، تعیین کننده میزان موفقیت استارت آپ است.

در واقع وقتی که شخصی بر روی یک کار جدید ریسک می‌کند و در تصور خود به این نتیجه می‌رسد که محصول مورد نظر باعث دیده شدن و حتی برند شدن آن می‌شود، سعی می‌کند که به شکل‌های مختلفی این کار را مطرح کند.

چرخه عمر کسب و کارها از مرحله های مرتبط به هم شکل گرفته است؛ مراحلی که با ساختاری چرخه‌ای سازمان‌ دهی و کامل شده‌اند تا وابستگی‌های منطقی آن‌ها نمایش داده شوند که این وابستگی ها حاکی از یک ترتیب زمانی قطعی برای اجرای مراحل مختلف نیستند.

قسمت زیادی از فعالیت‌های مربوط به شروع ، رشد و توسعه خدمت یا محصول با اجرای این مراحل صورت می‌پذیرند؛ و رویکردهای تدریجی و تكامليِ دربرگیرنده‌ی فعالیت‌های همزمان در مراحل آن دور از انتظار نیست.

شایان به ذکر است که نمودار مورد بحث بر روی بستر ( زمان ) قرار گرفته است و مورد ( زمان ) در این مبحث دارای اهمیت بسیاری است چرا که زمان، مهمی است که کمبودش می تواند موجبات عدم کسب تجربه لازم در کسب و کار را منجر شود و در صورتی که در ( زمان ) طولانی مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد خطر ” فرسایش در کسب و کار” را می تواند به دنبال داشته باشد.

این چرخه شامل تمام مراحل از جمله مرحله‌ی شروع و ایده کار، مرحله استارت آپ تا رشد، بلوغ و پیشرفت و همین‌طور موفقیت می‌شود.

با نگاهی به هر مرحله از چرخه‌ی عمر کسب و کار، شما می‌توانید یک مجموعه‌ی منحصر به فرد از موانع برای مقابله و غلبه بر آن‌ها را ببینید که در هفته های آینده به توضیح تک تک مراحل خواهیم پرداخت.

جهت تکمیل مباحث سه شنبه های استارت آپی به عنوان یک “مسئولیت اجتماعی” اندوخته های ارزشمند خود را با ما دیگر کاربرهای محترم در میان بگذارید.

شما روند و عمر کسب و کارهای نو پا را چگونه ارزیابی می کنید؟

نویسنده و گرداورنده : حسین گوهری سلیمی

وظیفه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است