اینترنت اشیا

اینترنت اشیا فناوری است که می تواند اکثر وسیله های فیزیکی اطراف ما را تغییر دهد و باعث شده است که امروزه مردم آن را بیشتر از هروقت دیگری جدی گرفته و درمورد آن صحبت کنند.

در واقع اینترنت اشیا شبکه‌ای از دستگاه‌های فیزیکی است که به کمک اینترنت با یکدیگر ارتباط دارند.  این سیستم ها از سنسورهایی برای جمع آوری و تبادل داده از محیط خود با دستگاه‌های دیگر از طریق اینترنت استفاده می‌کنند.

در سال جاری ما حدود 5 بیلیون دستگاه داریم که قادر به استفاده از فناوری اینترنت اشیا هستند و پیش بینی می شود که این مقدار به صورت نمایی افزایش یافته به طوری که تا سال های آینده این مقدار به 50 بیلیون برسد. این دستگاه ها در همه جا حضور پیدا خواهند کرد. به عنوان مثال اجاق گاز هوشمند، تلویزیون هوشمند و … .

بنابراین اینترنت اشیاء می تواند برای صنعت بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ بسیار مفید واقع شود چرا که می تواند بازار خرید را بهبود داده و امکانات ارزشمندی را به کاربران ارائه دهند.

اینترنت اشیا

نقش اینترنت اشیا در بازاریابی دیجیتال:

دنیای مارکتینگ و به ویژه دیجیتال مارکتینگ به تحولات زندگی بشر توجه خاصی دارد. به این دلیل  که انتخاب راه های موثر مارکتینگ با توجه به داده های بدست آمده از کاربران و تشخیص نیاز ها و در آخر رفع نیازهای مشتری با استفاده از همین اطلاعات امکان پذیر است.

با ارزش ترین اطلاعات در دنیای مارکتینگ، اطلاعات مخاطب ماست. اینترنت اشیا در مارکتینگ شامل تجربه ای سفارشی می شود که در آن سیستم، نیاز ها و علایق هر مشتری را تحلیل کرده و به آن ها پاسخ می دهد . این تحلیل شامل الگوهای رفتاری کلی , عادت های  خرید , اولویت ها , فرهنگ و دیگر مشخصات هر مشتری می شود .

توسعه محصول:

به کمک تکنولوژی اینترنت اشیا ، دیجیتال مارکترها  می توانند به این نوع درک برسند که مشتریان در واقع از برندهایشان چه انتظاری دارند و در واقع  این موضوع به بهبود کیفیت محصول آنها کمک می کند.

اینترنت اشیا نه تنها به افزایش کیفیت محصول کمک می کند بلکه به پیش بینی تقاضا و برنامه ریزی برای محصولات جدید نیز کمک شایانی می کند. دسترسی به داده های دستگاه های اینترنت اشیا  به مشاغل کمک می کند تا بهتر و سریع تر تصمیم گیری کنند .

اینترنت اشیا

تحلیل رفتار مشتریان:

اینترنت اشیا به دیجیتال مارکترها کمک می کند تا الگوها و رفتارهای خرید مشتریان را  درک کنند. همچنین  در گام بعدی اینترنت اشیا به تحلیل و  نیاز سنجی مصرف کننده ، الگوی خرید پیش رو ، و روندهایی که بر الگوی خرید مصرف کننده و مکان تأثیر می گذارد کمک می کند.

اینترنت اشیا می تواند اطلاعات دقیق تر و ریزتری درباره ترجیحات مصرف کننده ارائه دهد این موضوع به دیجیتال مارکتینگ این امکان را می دهد تا محصولات را بر این اساس توسعه دهند.

سفارشی سازی مطلوب تر :

سفارشی سازی عاملی تاثیرگذار برای دستیابی و درگیر کردن مخاطبان است. اینترنت اشیا به دیجیتال مارکترها کمک می کند تا به صورت واقعی با مشتریان ارتباط برقرار کنند. این موضوع کمک می کند تا کاربران با دقت نظر بیشتری مورد هدف قرار گیرند و کارآیی کمپین بازاریابی را بهبود می بخشد.

اینترنت اشیا این امکان را می دهد تا اطلاعات متفاوتی را در مورد مشتریان  جمع آوری کنید که به شما این امکان را می دهد  انتخاب کنید چه نوع کمپینی را باید برای مشتریان خود درنظر بگیرید. براساس داده های جمع آوری شده ، بازاریابان می توانند در لحظه مناسب پیام اثربخش را برای تکمیل خرید مخاطب ارائه دهند.

داده های بزرگ :

دستگاههای هوشمند این فرصت را به دیجیتال مارکتینگ می دهند که داده های زیادی را راجع به مصرف کنندگان جمع آوری کنند که برای فعالیت های بازاریابی موثر استفاده می شود.

سیستم های اینترنت اشیا نسبت به تحقیقات سنتی می توانند داده های زیادی را از طریق سنسورهای مربوط به مصرف کنندگان ارائه دهند. تجزیه و تحلیل شامل تفسیر داده های خام برای تعیین داده های با ارزش کاربرد دارد و نهایتا اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد. این داده ها برای یک مدل تحلیلی پیش بینی کننده با ارزش هستند.

رد یابی داده ها:

ردیابی داده های دستگاههای اینترنت اشیا به بازاراریابی و بازاریابی دیجیتالی کمک می کند تا پیش بینی کنند در صورت لزوم چه زمانی مشتری به یک محصول یا خدمات خاص، نیازدارد.

از طرفی دیگر این داده ها برای زمان فروش استفاده می شود و بینش مشتری در زمان واقعی به بازاریابان برای افزایش فروش کمک می کند. بازاریابی داده محور می تواند پاسخگوی هدف مشتریان باشد. کاربری را در نظر بگیرید که وسایل مورد نیاز خانه اش تمام شده است.

برنامه ای را در نظر بگیرید که توسط آن کاربر می تواند فروشگاه هایی که نزدیک خانه اش هستند، وضعیت آب و هوایی را برای مراجعه به فروشگاه و یا خرید هایی که قبلا از فروشگاه ها انجام داده است را به او نمایش دهد.  در این صورت کاربر به راحتی می تواند به کالای مورد نظر خود دست یابد!این امکانات باعث بهبود فرآیند تجارت الکترونیکی می شود که خدمات آن تمام ناشدنی است.

تجزیه و تحلیل مشتری:

با کمک هوشمندی دستگاه ها می توانید ذهن مصرف کننده خود را بخوانید. دستگاه های هوشمند حجم عظیمی از داده ها را ارائه می دهند که بینش عمیق تر و کلیدی در مورد مشتریان به ارمغان می آورد.

داده های دستگاه های هوشمند برای درک سبک زندگی روزمره مصرف کنندگان استفاده می شوند. این امر به بازاریاب های دیجیتال اجازه می دهد محصولات را براساس داده های جمع آوری شده ترویج دهند.

رضایت مشتری:

در دنیای دیجیتال امروز ،  برای هر دیجیتال مارکتر ارایه خدمات سریع  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با کمک داده های درست در زمان واقعی ، بازاریابان می توانند سریعتر به مشتریان خود پاسخ دهند.

کاربران همیشه به دنبال افزایش راحتی و مزایا در خرید خود هستند. این موضوع می تواند یک مسئله اساسی برای رقابت کاربران باشد.

تجارت هایی در این زمینه موفق هستند که نیاز کاربر را شناخته و از آنها به عنوان فرصت برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنند با پیشرفت روز افزون فناوری اینترنت اشیاء یک نیاز اضطراری برای بازاریابان ایجاد می شود که خود را با این تغییرات وفق داده و از آن به عنوان فرصت برای گسترش تجارت خود و پاسخ به نیاز مشتریان استفاده کنند.

اینترنت اشیانتیجه گیری:

اگر شما در مورد تکنولوژی آمازون شنیده باشید به راحتی تفاوت بین خرید آنلاین وآفلاین را متوجه خواهید شد. در حال حاضر آمازون این فرصت را برای افراد فراهم می کند که با استفاده از فشار دادن یک دکمه در تلفن های همراه خود مواردی که در خانه تمام شده اند را برای شما خریداری کرده. بنابراین این موضوع شما را قادر می سازد که در وقت و هزینه ی خود حداکثر صرفه جویی را داشته باشید.

گفتیم که اینترنت اشیا در واقع شبکه ای از دستگاه ها و انسان است که اطلاعات را بین یکدیگر تبادل می کنند. کلید واژه ی مورد بحث ما در این جا ، داده و اطلاعات است. دسترسی به داده های مخاطب و تجزیه و تحلیل این اطلاعات مهم ترین ابزاری به شمار خواهد آمد تا استراژی های بازاریابی خود را درست، هدفمند و در دسترس تر تدوین کنیم.

از این اطلاعات برای تحلیل و پیش بینی رفتار مخاطب استفاده خواهد شد تا در مناسب ترین لحظه بنابر نیاز مخاطب، پیام خود را که از قبل آماده کرده ایم، ارسال کنیم.

افزایش وجود اینترنت اشیا برای دیجیتال مارکترها سود آور است زیرا که می توانیم از حجم بالای اطلاعات برای تحلیل الگوی رفتار مصرف کننده استفاده کنیم و حتی رفتار های آینده ی او را پیش بینی و استراتژی ها و تصمیمات بازاریابی خود را بر این اساس تنظیم کنیم.

پس با این داده ها می شود سلیقه مخاطب را تشخیص داد و بر اساس این شناخت عملیات دیجیتال مارکتینگ را هوشمند تر انجام داد.

نکته ی مهم این است که گرچه افراد علاقه دارند که پیام ها و پیشنهاداتی که برایشان ارسال می شود متناسب با نیاز های شخصی آنان باشد، ولی امنیت اطلاعات و حریم خصوصی آنان برایشان نیز بسیار اهمیت دارد.

باید به مخاطب نشان داده شود که اطلاعات تحلیلی وی کاملا محرمانه است. مخاطب باید علاوه بر احساس راحتی و صرفه جویی در وقت و هزینه با استفاده از اینترنت اشیا، احساس امنیت بالایی نیز از این فضا داشته باشد.

دیجیتال مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است