بازاریابی با اینستاگرام، نقش اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام

نقشِ اول استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی با اینستاگرام در حال حاضر محتوای تصویری است.

اینستاگرام، در روز میزبان بیش از 300 میلیون کاربر فعال است؛ و پتانسیل قابل ملاحظه ای برای بازاریاب ها دارد. اما پتانسیل اینستاگرام، بیش از آنکه به این ارقام و اعداد وابسته باشد، به رفتار و تعامل کاربران بستگی دارد.

 یک تصویر می‌تواند اثر مثبتِ سریع در دیدن شدن یک برند و برقراری ارتباطی اثربخش با مخاطبین داشته باشد. برای ما قدرت پردازش تصاویر ۶۰.۰۰۰ بار سریع‌تر از متن است و ۹۰٪ اطلاعات قابل انتقال به مغز ما بصری می‌باشد. به همین دلیل هم شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و پینترست برای کاربران لذت بخش هستند.

شما به عنوان کارآفرین یا  صاحب یک کسب‌وکار و فروشگاه اینترنتی می‌توانید با قراردادن عکس‌ها و ویدیوهای جذاب از محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید، مخاطبان بیشتری را جذب خود نموده و در نمایش این تصاویر، از ابزارهایی مانند رنگ‌ها و افکت های مختلف استفاده نمایید تا هرچه بیشتر به انتقال پیام کسب و کارتان بپردازید. هرچه گرافیک و کیفیت عکس‌ها و ویدیوهای استفاده شده بهتر باشد، انتقال این پیام راحتتر و سریعتر خواهد بود.

از دیگر مزیت‌های اینستاگرام این است که شما می‌توانید مشتریان احتمالی شهر یا محله خود را نیز هدف بگیرید، که این برای کسب‌وکارهای محلی یک مزیت و دلیل بازاریابی در اینستاگرام است.

اینستاگرام یکی از مناسب‌ترین بسترهای دیجیتال مارکتینگ برای کاربران ایرانی است چرا که در اینستاگرام، برندها با 4 درصد از فالوئرها یا دنبال کننده های خود در ارتباط هستند. در شبکه های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک و توییتر، نرخ ارتباط میان کاربر و فالوئرها کمتر از 0.1 درصد است.

چگونه از اینستاگرام استفاده کنیم؟

برای استفاده از اینستاگرام به یک تلفن همراه نیاز دارید و یا می‌توانید از کامپیوتر خود از اینستاگرام استفاده نمایید. اما با توجه به روند رسانه‌های اجتماعی که حرکت به سوی استفاده از موبایل، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی به جای صفحات وب، تنبلی در استفاده و کوتاه شدن فرایند دسترسی حتی یک مرحله کاهش است، استفاده از موبایل برای این منظور مرسوم‌تر است.

بهتر است قبل از اینکه بخواهید از اینستاگرام برای تجارت استفاده کنید، یاد بگیرید چطور می توانید از آن استفاده شخصی داشته باشید. بهتر است در استفاده از این برنامه تجربه پیدا کرده و خصوصیات متفاوت آن را در استفاده های شخصی تجربه کند.

اپلیکیشن اینستاگرام را می‌توانید از مارکت‌های نرم‌افزاری گوشی‌های هوشمند تهیه کرده و بر روی این ابزارها نصب کنید.

این برنامه در مارکت های مختلف به صورت رایگان عرضه می شود. شما می‌توانید از طریق مارکت گوگل پلی و یا اپ استور، اینستاگرام را بر روی گوشی اندرویدی یا آیفون خودتان نصب کنید.

همچنین شما می توانید هم از نسخه وب هم از اپلیکیشن اینستاگرام در کامپیوتر استفاده نمایید. برای استفاده از نسخه وب به این لینک مراجعه کنید.

‌‌برای استفاده از اینستاگرام نیاز به یک حساب کاربری دارید که اعتبارسنجی آن از طریق ایمیل یا شماره همراه شما انجام می‌شود. در درج ایمیل یا شماره همراه دقت داشته باشید تا اگر احیانا پسوردتان را فراموش کردید یا مشکلاتی اینچنینی ایجاد شد بتوانید با استفاده از این دو اعتبارسنج پسوردتان را بازیابی کنید.

نام کاربری که برای اکانت اینستاگرام خود انتخاب می‌کنید بهتر است دقیقا عنوان برندتان باشد، اگر این عنوان ثبت شده بود با درج com (یا پسوندی که دامنه سایتتان دارد) به انتهای عنوان برند می‌توانید آدرس سایتتان را به عنوان نام کاربری حساب اینستاگرام خود قرار دهید.

با این مقدمه، به سراغ ذکر و شرح آنچه که برای استفاده از اینستاگرام در کسب‌وکار خود نیاز خواهید داشت می‌رویم…

 یک حساب کاربری بیزینسی یا تجاری (Business Account) ایجاد کنید.

اگر یک حساب کاربری معمولی یا شخصی دارید که دنبال کنندگان فعالی دارد و محتوای آن نیز برای امور تجاری مناسب است می‌توانید به آسانی آن را به یک حساب بیزینس یا تجاری تبدیل کنید. از این طریق، بدون اینکه مخاطبان فعلی خود را از دست بدهید به قابلیت‌های مخصوص حساب‌های تجاری دست پیدا می‌کنید.
اما چنانچه حساب کاربری شخصی در اینستاگرام ندارید یا اینکه حساب شخصی شما پتانسیل لازم به منظور استفاده در کسب‌وکار را ندارد لازم است که یک حساب کاربری تجاری جدید ایجاد کنید.

– روش ایجاد یک حساب کاربری تجاری جدید

1. برنامه (اپ) اینستاگرام برای iOS، اندروید یا ویندوز را دریافت و نصب کنید؛
2. برنامه را باز و روی Sign Up یا ثبت نام کلیک کنید؛
3. آدرس ایمیل خود را وارد نمایید و Next را بزنید. چنانچه تمایل دارید که حساب تجاری اینستاگرام خود را به صفحه فیس‌بوک مخصوص کسب‌وکارتان متصل نمایید حتماً از ایمیل مدیر صفحه مورد نظر استفاده کرده یا از گزینه Log in with Facebook یا ورود از طریق فیس‌بوک استفاده کنید؛
4. نام کاربری و رمز عبور مورد نظر خود را انتخاب کرده و اطلاعات پروفایل حساب کاربری را تکمیل کنید (در ادامه، روش بهینه سازی بخش اطلاعات پروفایل را شرح خواهیم داد.)
5. Done را لمس کنید؛
6. حالا یک حساب کاربری شخصی دارید که با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید آن را به یک حساب تجاری تبدیل کنید.

– روش تبدیل حساب شخصی اینستاگرام به حساب تجاری

1. از طریق برنامه اینستاگرام به حساب کاربری شخصی خود وارد شوید؛
2. علامتی که شبیه به سه خط روی هم است را لمس و سپس از پایین صفحه، Settings یا تنظیمات را انتخاب کنید؛
3. وارد قسمت Account شوید و در پایین صفحه، گزینه Switch to Professional Account را انتخاب نمایید؛
4. حالا دو گزینه Creator و Business در برابر شما ظاهر می‌شود که طبیعتاً باید دومی را انتخاب کرده و در پایین صفحه، دکمه Continue را لمس کنید؛
5. Category یا نوع کسب‌وکار خود را انتخاب کنید و Next را بزنید؛
6. اگر مایلید که حساب تجاری اینستاگرام خود را به صفحه تجاری فیس‌بوکتان متصل کنید، می‌توانید در اینجا یا بعداً از طریق منوی تنظیمات این کار را انجام بدهید؛
7. اطلاعات تماس خود را اضافه کنید: حساب تجاری اینستاگرام شما باید حاوی یک آدرس ایمیل، یک شماره تلفن یا آدرس محل فعالیت کسب‌وکار (یا همه این موارد) باشد؛
8. دکمه Done را لمس کنید.

یک استراتژی هدفمند و آینده‌دار برای بازاریابی در اینستاگرام تدوین کنید.

تهیه و تنظیم یک استراتژی قوی و خوش آتیه برای بازاریابی در اینستاگرام مستلزم طی مراحل زیر خواهد بود:

– مخاطب هدف خود را تعیین و تبیین کنید.

پیش از آنکه بتوانید درباره نوع محتوایی که باید در اینستاگرام پست کنید تصمیم بگیرید لازم است که نسبت به افرادی که آن را مشاهده می‌کنند شناخت پیدا کنید.
اکثریت کاربران اینستاگرام را کاربران زیر 35 سال تشکیل می‌دهند که در مجموع، اختلاف زیادی بین تعداد کاربران مذکر و مؤنث وجود ندارد. البته برای تعریف مخاطبان هدف منحصر به فرد برند خود باید از این آمار کلی فراتر بروید. به این منظور:
• خریداران کنونی را بشناسید؛
• ابزارهای تحلیلی سایر شبکه‌های اجتماعی که در آن‌ها فعالیت دارید را بررسی کنید تا با دنبال کنندگان خود بیشتر آشنا شوید؛
• درباره رقبا و مخاطبان آن‌ها تحقیق کنید؛
• مشخص کنید که به دنبال عرضه و ارائه چه محتوای ارزش آفرین و سودمندی به مخاطب هستید.
پس از درک مخاطب، به این فکر کنید که آن مخاطب به مشاهده چه محتوایی از جانب شما تمایل خواهد داشت؛ چه محتوایی در پروفایل کاربری خودش منتشر می‌کند و چه تعاملاتی با رقبا یا برندهای مشابه دارد؟

– اهداف خود از بازاریابی در اینستاگرام را دقیقاً مشخص کنید.

تعیین و درک دقیق هدف نهایی استفاده از اینستاگرام در راستای اهداف تجاری، یکی از اولین گام‌ها برای تهیه یک استراتژی بازاریابی مؤثر در اینستاگرام محسوب می‌شود. درک اهداف، مانع رفتن به بیراهه می‌شود و امکان تمرکز همه اقدامات بر روی تحقق هدف‌های واقع گرایانه کسب‌وکار را فراهم می‌آورد.
اما هدف یا اهداف انتخابی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ به طور کلی، اهداف مؤثر در چارچوبی موسوم به SMART قرار می‌گیرند:
• Specific: دقیق و مشخص؛
• Measurable: قابل سنجش و ملموس؛
• Attainable: واقع گرایانه و قابل تحقق؛
• Relevant: مرتبط و متناسب؛
• Timely: زمان بندی شده.
البته در حین اینکه به دنبال کسب جایگاهی در اینستاگرام هستید می‌توانید برخی اهداف خود را بر مبنای شاخص‌های کم‌ارزش‌تری مانندی تعداد لایک، فالو و نظرات نیز تعیین کنید؛ اما مراقب باشید که تعیین اهدافی که با هدف‌های واقعی کسب‌وکار پیوند دارند را از قلم نیندازید. از اینجا به نکته بعد می‌رسیم:

– بر روی شاخص‌های عملکردی مناسب تمرکز کنید

شاخص‌های مناسبی که باید زیر نظر گرفته و سنجیده شوند برای هر کسب‌وکار متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی باید روی شاخص‌های مرتبط با فرآیند سفر مشتری تمرکز کنید؛ به عبارت دیگر، اهداف شما باید هم‌راستا با یکی از چهار مرحله سفر مشتری باشند:
• شاخص‌های آگاهی: دربردارنده شاخص‌هایی مانند آگاهی نسبت به برند، نرخ رشد تعداد دنبال کنندگان، و تعداد بازدید از پست‌ها.
• شاخص‌های تعامل: شامل شاخص‌هایی مانند میزان تعامل (با توجه به لایک‌ها) و نرخ تقویت یا amplification rate (بر اساس میزان به اشتراک گذاری).
• شاخص‌های تبدیل: شامل شاخص‌هایی مانند نرخ تبدیل، نرخ کلیک خوری و بانس رِیت (Bounce Rate) یا نرخ پرش. در صورت استفاده از تبلیغات پولی، شاخص‌هایی مانند هزینه در ازای کلیک یا نمایش را نیز در نظر می‌گیریم.
• شاخص‌های مشتری: شاخص‌های متکی بر اقدامات مشتری؛ مثلاً نوشتن نظرات مثبت.

– یک برنامه زمانی منظم برای ارسال پست در اینستاگرام تدوین کنید

پس از اینکه یک جامعه علاقمند در حول حساب اینستاگرامی شما شکل گرفت، آن افراد علاقمند از شما انتظار خواهند داشت که به طور مرتب پست ارسال کنید. دقت کنید که با وجود اینکه باید برند خود را مرتباً در معرض دید مخاطب قرار بدهید و وی را به تعامل ترغیب نمایید؛ اما نباید با افراط یا بی نظمی در ارسال پست انگیزه مخاطبان برای تعامل را از بین ببرید یا بدتر از آن، باعث شوید که شما را آنفالو کنند.
علاوه بر تعیین تعداد پست‌هایی که در هر هفته منتشر می‌کنید، لازم است که ساعت و روزهای مناسبی را نیز برای ارسال پست در نظر بگیرید؛ اما سؤال این است که چه زمانی برای ارسال پست مناسب‌تر است؟
هیچ ساعت و زمان مشخصی وجود ندارد که برای همه کسب‌وکارها مناسب باشد. این موضوع توسط یک تحقیق با آنالیز 200000 پست اینستاگرامی از 11 حوزه مختلف فعالیت بررسی و اثبات شد. به عنوان نمونه بر طبق نتایج این بررسی، بیشترین موفقیت برای صنایع خوراکی و نوشیدنی با ارسال پست در حوالی ساعت 12 ظهر حاصل می‌شود.
برای تعیین مناسب‌ترین زمان برای ارسال پست باید علاوه بر بررسی سایر برندهای برتر حوزه فعالیتتان، بازه‌های زمانی مختلف را امتحان کنید تا ببینید که کدام‌یک بیشترین میزان تعامل را عاید شما می‌کند.
نکته کلیدی در اینجا تعیین زمانی است که مخاطب هدف شما در اینترنت حضور دارد. بخش Insights اینستاگرام، زمان آنلاین بودن دنبال‌کننده‌ها را بر اساس روز و ساعت نشان می‌دهد.
برای دریافت این اطلاعات، روی آیکن سه خطی کلیک کنید و سپس گزینه Insights را انتخاب نمایید. پس از آن روی زبانه Audience کلیک کنید و به پایین صفحه بروید تا چیزی شبیه به تصویر بالا ظاهر شود. زمان‌هایی که نمودار ستونی آن‌ها بلندتر است برای ارسال پست مناسب‌تر خواهند بود.
پس از تعیین بهترین زمان برای ارسال پست، یک تقویم محتوایی دقیق درست کنید و با استفاده از آن، از قبل برای ارسال محتوا برنامه ریزی کنید.

بهینه سازی پروفایل را در اولویت قرار دهید.

در هنگام فعال‌سازی حساب کاربری تجاری، برخی اطلاعات ابتدایی را وارد کردید؛ حالا وقت آن رسیده که برای کسب بهترین نتایج، پروفایل خود را تکمیل کنید.

– بیوی پروفایل اینستاگرام خود را تکمیل و بهینه کنید.

با اینکه قسمت بیو (بخش Bio در صفحه پروفایل که برای توضیح درباره کاربر یا کسب‌وکار در نظر گرفته شده است) اهمیت بسیار زیادی دارد، اما فقط می‌توانید 150 کاراکتر را در آن وارد کنید. این قسمت به بازدیدکنندگانی که برای اولین بار است که به برگه شما مراجعه می‌کنند نشان می‌دهد که چه کسی هستید، موضوع برندتان چیست، و کسب‌وکار شما چه سود و منفعتی می‌تواند برای آن‌ها داشته باشد.
اما چطور می‌توانید همه این اطلاعات را در چنین فضای محدودی بگنجانید و در عین حال، شخصیت برندتان را نیز نشان بدهید؟ به این منظور، علاوه بر استفاده از خلاقیت خودتان، نکات زیر را نیز مد نظر قرار بدهید:
• از سبک و سیاق برند (Brand Voice یا صدای برند) خودتان استفاده کنید: شخصیت برندتان را نشان بدهید و بسته به نوع کسب‌وکار و فضای حاکم بر آن، از لحن جدی و حرفه‌ای، غیر رسمی یا شوخ طبعی استفاده کنید.
• از هشتگ (#) استفاده کنید: هشتگ‌هایی که در بیو قرار می‌دهید قابل کلیک هستند و روش مناسبی برای ارجاع به محتوای تولید شده توسط کاربران محسوب می‌شوند.
• ایموجی‌های متناسب را امتحان کنید: این علامت‌های کوچک می‌توانند اطلاعات زیادی را در قالب یک کاراکتر در اختیار مخاطب قرار بدهند.
• به منظور بهبود خوانایی متن، از فاصله استفاده کنید و در صورت نیاز به خط بعد بروید.

– از یک تصویر پروفایل مناسب استفاده کنید.

بهترین تصویر پروفایل برای اکثریت قریب به اتفاق کسب‌وکارها همان لوگو یا نماد کسب‌وکار است. ترجیحاً از همان تصویری استفاده کنید که در سایر حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی دیگر به کار برده‌اید تا علاوه بر ایجاد هماهنگی و یکپارچگی، شناسایی برند شما برای مخاطب آسان‌تر شود.
توجه داشته باشید که تصویر پروفایل در اینستاگرام با اندازه 110 در 110 پیکسل به نمایش درمی‌آید، اما در ابعاد 320 در 320 پیکسل ذخیره می‌شود؛ بنابراین بهتر است که حداقل یک تصویر 320 پیکسلی را آپلود کنید تا برای تغییرات احتمالی که شاید اینستاگرام در نحوه نمایش تصاویر پروفایل ایجاد کند آمادگی داشته باشید.
به علاوه، توجه داشته باشید که تصویر پروفایل شما به صورت دایره وار نمایش داده خواهد شد؛ لذا از نمایش کامل تصویر مورد نظر در این قالب اطمینان پیدا کنید.

نویسنده و گردآورنده : هومان مهرآذین

رسانه های اجتماعی

2 دیدگاه

  • درود حسین عزیز
   رضایت شما کاربران گرامی از مطالب “ماهور مگ” نخستین
   هدف ما هست ، سپاس از نظرتون ،
   به روی دیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است