instagram

الگوریتم جدید اینستاگرام 2020 و شناخت قوانین مرتبط با آن جاییکه گام رو به جلو برای فعالان اینستاگرامی به حساب میاد. در چند وقت گذشته مشاهده شده است  که خیلی از فعالین اینستاگرامی با ریزش درگیری کاربران یا به اصطلاح engagement مواجه شدند و دلایل مختلفی برای این موضوع از جمله کاهش کیفیت محتوا رو عنوان کردند. اما آیا این تغییرات فقط این چند وقت اخیر رخ داده یا خیر؟

همانطور که سال‌های قبل برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال  و فعالیت باید الگوریتم‌های اینستاگرام را می‌دانستیم و به آن عمل می‎‌کردیم، اطلاع از الگوریتم جدید در سال 2020 موجب می‌شود همسو با پیشرفت‌های اینستاگرام پیج و کسب و کار شما پیشرفت داشته باشد. درگیری کاربران یا به اصطلاح Engagmente از گذشته تاکنون مورد توجه فعالین اینستاگرامی بوده و است، که گاه متوجه ریزش آن بوده‌ایم.

ریزش درگیری کاربران دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها را کاهش کیفیت محتوا عنوان کرده‌اند. البته نباید فراموش کنیم که رفتار کاربران اینستاگرام به واسطه تغییرات الگوریتم اینستاگرام رفتاری سینوسی بوده و فقط مختص به این چند وقت اخیر نیست. با این وجود ما در این چند سال، اغلب شاهد ریزش درگیری‌ها مانند کم شدن لایک‌ها، فالو و کامنت ها بوده ایم.

با توجه به اینکه 50٪ از افراد در اینستاگرام حداقل یک صفحه کسب و کار دارند و بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارند ، به جرات می توان گفت اینستاگرام ابزاری گسترده برای بازاریابی است.میلیون ها شرکت و مشاغل کوچک دارای پروفایل تجاری هستند و از اینستاگرام به عنوان ابزار اصلی درآمد یا ثانویه درآمد خود استفاده می کنند.

در اینستاگرام رقابت زیادی وجود دارد ، بنابراین اگر می خواهید در آن پیروز شوید ، اجرای یک استراتژی موثر بازاریابی مهم است. این بدان معناست که باید با آخرین ترندهای اینستاگرام به روز باشید.

رشد ادامه دار استوری های اینستاگرام و IGTV

در ابتدای سال 2019، اینستاگرام اعلام کرد که قصد مخفی کردن تعداد لایک های محتوای صفحه اصلی اینستاگرام را دارد این تغییر بحث برانگیز باعث بوجود آمدن اختلاف نظرها و بحث های زیادی در مورد تاثیر آن برروی اینفلوئنسر مارکتینگ شد.

دلیل پشت این تصمیم هرچه که باشد، حقیقت این است که این تصمیم با افزایش تمرکز برروی استوری ها و IGTV هم راستاست. اگر کاربران کمتر نگران تعداد لایک هایی که برای محتوایشان می گیرند باشند، ممکن است به فکر امتحان کردن یک چیز جدید باشند، مثل ویدیو که اتفاقا چندی پییش اینستاگرام مدل درآمدزایی جدیدی برای ویدیوها در نظر گرفته است به گونه ایی که کاربران به مانند برنامه یوتیوب می توانند از تبلیغات درون ویدیویی جریان درآمدی جدیدی برای خود بهره ببرند که باید دید این اتفاق چه زمانی اجرایی می شود و تا چه حد می تواند ایده و اجرای موفقی داشته باشد.

در زمینه IGTV ، 2020 سالی خواهد بود که مشخص می شود  آیا این بخش بالاخره به اوج خواهد رسید یا خیر. در حالی که اینستاگرام هنوز داده های آماری برای میزان بازدید و تعامل ویدیوهای IGTV را منتشر نکرده است، بسیاری از برندها از این قابلیت با گرفتن نتایج مثبت استفاده می کنند.

 نیاز بیشتر به نانو اینفلوئنسرها:

 از بزرگترین ترندهایی که در سال 2020 ببیشتر خواهیم دید نیاز بیشتر صفحات به اینفلوئنسرهایی است که دارای کمتر از 10 هزار دنبال کننده باشند است. یعنی نانو اینفلوئنسرها.

دلیل این موضوع این است که مردم به دنبال اشخاص حقیقی هستند که بتوانند تجربیاتشان را به نحوی با مردم به اشتراک بگذارند که حس همدردی با هم پیدا کنند، نه عکس های ویرایش شده و شسته و رفته ای که در مورد سناریوها و اتفاقات عجیب و غریب است.

این عدم اعتماد و کمبود برقراری ارتباط، باعث رغبت بازگشت افراد به روش های تعامل یک به یک شده است. همانطور که Amber Atherton مدیر پلتفرم بازاریابی Zyper می گوید: ” مهم ترین مدل تبلیغاتی همیشه در نهایت، برقراری ارتباط به صورت یک به یک خواهد بود. ”

در شرایطی که میزان دسترسی نانو اینفلوئنسرها پایین است، تاثیر آنها در میان کاربران و گروه مخاطبان کم خود بسیار عظیم است. آنها تقریباً همه چیز را در مورد فالوورهای خود می دانند، و این سطح از تعامل می تواند برای برندها و کمپین های مناسب سود بسیار زیادی داشته باشد.

استفاده بیشتر از محتوای متن محور:

با توجه به کم توجهی به محتوای ویرایش شده شدید و پر زرق و برق و پنهان شدن لایک ها و عدم توجه زیاد به Share ها و Saveها، یکی از ترندهایی که احتمالاً در سال 2020 خواهیم دید افزایش استفاده دوباره از محتوای متن محور و اینفوگرافیک ها خواهد بود. بجای سپری کردن وقت در مکانی که برروی سلامت ذهنی ما تاثیر می گذارد، برندها و کاربران به سرعت در حال تلاش هستند که اینستاگرام را به مکانی برای الهام بخشی، یادگیری ،  گرفتن انگیزه و مراقبت از خود تبدیل کنند.

اینفوگرافیک های کوچک، نقل و قول ها و سخنان انگیزشی و آموزشی بیشتر محتوای آنها را تشکیل می دهند، که باعث ایجاد تعامل بالا و مکالمات مثبت و روحیه بخش در بخش کامنت ها می شود.

افکت های بیشتر برای واقعیت افزوده (AR) :

خانم Eva Chen که مسئول همکاری اینستاگرام با برندهای مد است اخیراً طی یک مصاحبه ای اذعان داشته است که در حالی که عکس های الهام بخش طی سال های اخیر عملکرد بهتری داشته اند، امروزه مردم دیگر به دنبال آن ها نیستند. به زبان دیگر، کاربران به سناریوهای مصنوعی و ژست گرفتن های روی فرش قرمز علاقه ای ندارند، علاقه کاربران امروزه به سمت عکس ها و استوری های مرتبط و طبیعی سوق پیدا کرده است.

اما، توجه به این که استوری های چقدر طبیعی خواهند شد، جالب خواهد بود. در آگوست 2019، فیس بوک پلتفرم خود برای پیاده سازی AR را با نام Spark AR راه اندازی کرد، که باعث شد بسیاری از صاحبان برندها و افراد خلاق آن را دانلود کنند.

درست دو ماه بعد، فیس بوک اعلام کرد که تمامی فیلترهایی را که با جراحی های پلاستیکی نسبتی دارند پاک خواهد کرد. این بدین معنیست که تمامی فیلترهایی که باعث می شوند مردم طوری به نظر بیایند که لب های خود را پروتز کرده اند، مواد لاغری و چاقی به خود تزریق کرده اند و یا صورت خود را لیفت کرده اند را پاک خواهد کرد.

در حالی که ایجاد این محدودیت نتیجه مثبتی خواهد داشت، نشانه ی ترندی است که احتمالاً در سال 2020 رشد خواهد داشت؛ افزایش استفاده کاربران از فیلترهای واقعیت افزوده در استوری ها. مخصوصاً اگر برندها فیلترهای واقعیت افزوده ای ایجاد کنند که ارزش به اشتراک گذاری را داشته باشند..

امتحان کردن فرمت های جدید برای تبلیغات خلاقانه

از جایی که میزان دسترسی (Reach) اینستاگرام کاهش پیدا کرده است، منطقی است که این پلتفرم قابلیت های تبلیغات خود را برای این که برندها را به پرداخت پول برای تبلیغات تشویق کند، افزایش دهد. در سال 2019 دیدیم که اینستاگرام تبلیغات قابل خرید را در میان پست های صفحه اصلی اضافه کرد، و یکی از ترندهایی که به احتمال زیاد در سال 2020 خواهیم دید اضافه شدن تبلیغات در استوری ها و IGTV خواهد بود.

یکی از این فرمت های جدید تبلیغات اینستاگرام تبلیغات امتحان کردنی AR می باشد که اینستاگرام این متد را با برندهایی که محصولات خود را از طریق این پلتفرم به فروش می رسانند، تست می کند. این تبلیغات در واقع تجربه های تعامل برانگیزی هستند که کاربران را به صورت مجازی در مقابل محصول مورد نظر قرار داده تا محصول را ببینند و از این طریق تعامل مجازی ایجاد کنند.

با وجود بیش از 30 درصد مخاطبانی که محصولات خود را از تبلیغات اینستاگرام خریداری می کنند، AR یکی از بزرگترین موقعیت ها برای فیزیکی سازی محصولات در فضای مجازی و در نتیجه افزایش فروش است. مخصوصاً اگر فیلترهای قابل به اشتراک گذاری AR را در نظر بگیرید.

فیلترهای AR میکی و مینی ماوس شخصیت های کمپانی دیزنی در اینستاگرام یکی از فیلترهای فوق العاده برای به اشتراک گذاری و افزایش آگاهی از برند و همچنین به اشتراک گذاری تجربیات و مکالمات میان دوستان است. این موضوع هنگامی که به ای کامرس افزوده شود، می تواند برای برندها بسیار با ارزش باشد. تا به امروز، برندهای زیبایی مانند Mac  و Nars با هم شریک شده اند، همانطور که کمپانی های عینک مانند Warby Parker و Ray Ban به این توافق رسیده اند. اما زمان زیادی طول نمی کشد تا دیگر برندها را نیز در حال استفاده از این قابلیت برای محصولاتشان ببینیم.

برگرفته از آکادمی دیجیتال مارکتینگ

رسانه های اجتماعی

اینستاگرامگفتنی های اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است