INBOUND MARKETING

مارکتینگ محصور شده


اینباند مارکتینگ یا بازاریابی جاذبه ای استراتژی در بازاریابی است که جذب، افزایش قدرت و آگاهی بخشی به مصرف کننده‌ها از مزایای اصلی آن می باشد.

این کار به کمک محتواهای اثربخش و متناسب با هر فرد انجام می‌شود.

در اینباندمارکتینگ علاوه بر تمرکز روی جذب مشتری جدید، باید بخشی جدی از انرژیمان را روی مشتری‌های پیشین بگذاریم و آن‌ها را رها نکنیم، بلکه ارتباطمان را طوری حفظ کنیم که اعتماد و علاقه افراد به برند ما به حدی برسد که هم خودشان از خدمات و محصولات مختلف ما استفاده کنند و هم ما را به دوستانشان معرفی کند.

در واقع می توان اینطور تعریف نمود که بازاریابی درونگرا، یک رویکرد استراتژیک به بازاریابی دیجیتال می باشد که با استفاده از تکنیک های بازاریابی دیجیتال آنلاین، نظیر بازاریابی محتوا، وبلاگ نویسی، رسانه های اجتماعی، بهینه سازی موتورهای جستجو و … که در  صدر آن ها محتوای باکیفیت قرار دارد، سعی در ایجاد آگاهی از برند و دیده شدن سازمان توسط مشتریان و جذب مخاطبان به سمت پیشنهادات سازمان را دارد.

تفاوت بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا چیست؟

روش‌های بازاریابی برونگرا در حالی اجرا می‌شوند که جذب یک مشتری جدید به شیوه بازاریابی درونگرا ۶۱% ارزان‌تر از جذب مشتری به شیوه‌های Outbound Marketing و سنتی است.

استراتژی‌های اینباند مارکتینگ بر خلاف بازاریابی برونگرا بر پایه «کمک به مخاطب» بنا می‌شوند. در این روش شما به دنبال فروش اجباری محصول به افراد نیستید؛ بلکه می‌خواهید مشکلات آن‌ها را شناسایی و رفع کنید.

حاصل این روش، مشتریانی راضی و وفادار خواهند بود که ناخودآگاه به عنوان بازاریابان جدید کسب و کار شما عمل و برند شما را به سایرین معرفی می‌کنند.

 بازاریابی درونگرا روی جذب مشتریان بالقوه به داخل تمرکز دارد در حالیکه بازاریابی برونگرا ارائه پیشنهادات کسب‌وکاری به محیط خارجی است.

بازاریابی درونگرا به جلب توجه مرتبط است در حالیکه بازاریابی برونگرا با خرید سر و کار دارد.

استراتژی اینباند مارکتینگ :

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند تا با روش‌های موثرتری مخاطبان خود را پیدا کنید. سپس روش‌های مختلفی برای تعامل و جذب آنها جهت تبدیل به مشتری وفادار وجود دارد.

در ادامه به بیان و توضیح این استراژی‌ها در ماهورمگ خواهیم پرداخت.

استراتژی مجذوب ساختن در اینباند مارکتینگ

برای شروع بهتر است با استفاده از ابزارهای مختلف مانند مقالات وبلاگ، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و سایر روش‌های تولید محتوا به دنبال جذب مشتری باشید.

محتوا تولید شده باید دارای ارزش افزوده مناسب بوده و مخاطب احساس کند چیزی به داشته‌های او اضافه شده است.

در غیر اینصورت در همان ابتدا تصور ناخوشایندی از کسب‌وکارتان خواهد داشت و مراجعه دوباره را سخت خواهد کرد. برعکس این قضیه نیز صادق است.

یعنی اگر مخاطب در اولین برخورد با کسب‌وکار احساس مطلوبی داشته باشد، به احتمال زیاد دوباره به آن مراجعه کرده و نام برند در ذهنش ماندگار خواهد شد.

محتوا تولید شده می‌تواند اطلاعاتی در خصوص چگونگی استفاده از محصول، معرفی ویژگی‌های خاص آن و برخی موارد اینچنین باشد.

ضمن آنکه باید تلاش کنید از این طریق مخاطب را از برنامه‌ها و تخفیفات ارائه شده برای محصولات آگاه کنید. برای جذب مخاطب به صورت هدفمند نیاز است از همان ابتدا یک استراتژی مناسب سئو و استراتژی بازاریابی محتوایی ارائه دهید.

به نحوی که برای انجام این کار نقشه راه داشته باشید. یعنی بدانید در چه برهه زمانی چه نوع محتوایی را تولید و انتشار دهید.

جهت موفق شدن در این راه نیاز است که با مفاهیمی همچون بازاریابی محتوایی و سئو تسلط داشته باشید.

به عنوان مثال، بهتر است ابتدا لیتسی از کلمات کلیدی مفید مرتبط با محصولات یا خدمات ارائه شده را تهیه کنید. سپس در راستای آن کلمات دست به انتشار محتوا با کیفیت مطابق با استانداردهای سئو بزنید.

با پیدا کردن لیست کلمات کلیدی شما دقیقا بر روی نیاز مشتریان دست می‌گذارید به جای آنکه به صورت سعی و خطا پیش بروید.

برخی از ابزارها مانند kwfinder یا moz کمک می‌کنند تا بتوانید لیست کلمات کلیدی خود را بهتر و موثرتر پیدا کنید.

استراتژی مشارکت و درگیر ساختن در اینباند مارکتینگ

بعد از آنکه توانستید مخاطبان را با روش‌های گفته شده جذب کنید، اکنون نوبت آن است که مشارکت‌شان را جلب کنید. مشتریان باید با کسب‌وکار شما و رویدادهای مربوط به آن درگیر شوند.

به عنوان مثال، منتظر ارائه تخفیفات محصولات شما باشند یا آنکه در انتظار برگزاری سیمنار یا دوره خاصی از جانب شما باشند.

این کار زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که بتوان با آنها وارد رابطه شد و تعامل برقرار کرد. کانال تعامل می‌تواند بسته به نوع مخاطبان یا نوع کسب‌وکار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، تماس تلفنی، قرار حضوری، ایمیل یا تعامل در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مثال‌های خوبی برای برقراری ارتباط باشد. در تعامل با مشتریان باید اطلاعاتی به آنها ارائه شود که دارای ارزش باشد و به سوالات یا ابهامات‌شان پاسخ دهد.

افرادی که مسئول تعامل با مشتریان هستند باید به طور کامل آموزش دیده باشند و قدرت برقراری ارتباط موثر داشته باشند. نباید همواره به دنبال فروش محصول بود.

این موضوع حس بدی را به افراد القا می‌کند. بهتر است ابتدا بدانید که مشکل یا چالش مشتریان در ارتباط با کسب‌وکار شما چیست.

می‌توان لیستی از سایر خدمات یا محصولات ارائه شده دیگر را به آنها اطلاع داد یا آنکه روش‌های گرفتن تخفیف را بازگو کرد.

این کار باعث می‌شود تا مشتریان احساس کنند برایشان ارزش قائل هستید. بنابراین با به کار بردن این استراتژی سعی کنید یک رابطه هدفمند و بلند مدت را با مشتری ایجاد کنید. به گونه‌ای که نام برند شما برای او در ذهن حک شود.

استراتژی خشنود کردن در بازاریابی درونگرا

باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان مدت‌ها قبل از خرید و بعد از آن خوشحال و راضی خواهند بود. اعضای تیم شما باید به مشاوران و متخصصانی تبدیل شوند که بتوانند هر سوالی را از جانب مشتریان در خصوص محصولات و خدمات پاسخ دهند.

با استفاده از چت بات‌ها و طراحی نظرسنجی‌های حرفه‌ای می‌توان بازخورد خوبی از مشتریان گرفت. سپس از طریق این بازخوردها جهت رفع مشکلات و معایب تلاش کرد.

ربات‌ها و نظرسنجی‌ها باید در مراحل مختلف سفر مشتری (customer journey) مشتریان را همراهی کنند تا در خصوص حل مشکلات و چالش‌های آنها اطمینان حاصل شود.

منظور از سفر مشتری همان فرایند و راهی بوده که مشتریان در وبسایت شما می‌پیمایند. یعنی درست از همان زمانی که آنها با کسب‌وکار آشنا می‌شوند تا هنگامی که قصد می‌کنند از محصولات یا خدمات آن استفاده کنند.

در این راه باید مشتری و نیازهای وی را درک و برای پاسخ به آنها تلاش کرد تا دوباره مراجعه کنند. این مساله مشکل بسیاری از کسب‌وکارهای مختلف است. آنها تصور می‌کنند همین که افراد با کسب‌وکارشان آشنا شدند، کفایت می‌کند.

به کار بردن راهکاری فوق باعث می‌شود تا در نهایت مشتریان به مشتریان خوشحال تبدیل شوند. یعنی کسانی که از خرید از شما لذت می‌برند، احساس خوبی با این کار به آنها دست داده و قصد دارند تا در آینده این کار را تکرار کنند.

دقت کنید که در استراتژی اول یعنی استراتژی جذب کردن، بیشتر تولید محتوا و ابزارهای مرتبط با آن به کمک شما خواهد آمد.

اما در دو استراتژی دیگر خصوصا استراتژی خشوند کردن باید سایر ابزارهای دیگر مانند تماس تلفنی، برگزاری همایش و سمینار، پیگیری و برخی روش‌های دیگر را به کار برد.

مزایای اینباند مارکتینگ :

صرفه جویی در هزینه ها: به صراحت می توان گفت که هزینه راه اندازی و پیشبرد اهداف از طریق اینباند مارکتینگ بسیار ارزان تر از تکنیک های سنتی بازاریابی سنتی می باشد.

بهینه سازی در زمان: اینباند مارکتینگ این امکان را به شما می دهد که به جای صرف زمان برای پیدا کردن یک مخاطب مابین هزاران/میلیون ها نفر، همان یک نفر به سراغ شما بیاید و شما را پیدا کند؛

بدین ترتیب شما می توانید تمام زمان خود را برای ایجاد یک تجربه خرید خوب و یا به تولید محتوای با کیفیت بهتری بپردازید.

البته نباید فراموش کنیم، که این نوع بازاریابی یک تکتیک بلند مدت است و نگریستن به آن به عنوان یک راه حل کوتاه مدت کاملا اشتباه خواهد بود.

سرمایه گذاری بلند مدت: در این نوع از بازاریابی ، شما د حال یک سرمایه گذاری بلندمدت بر روی مشتریان بالقوه خود میباشید.

علاوه بر انکه با بهتر دیده شدن در فضای آنلاین، روز به روز به مخاطبین محتوای شما افزوده می شود (به شرط ارائه محتوای باکیفیت)، مشتریان بالقوه حتی بعد از انتخاب پیشنهاد شما به عنوان راه حلی که به دنبالش بودند، احساس وابستگی به شما پیدا میکندد و این مشتریان بالفعل همچنان برای ایجاد تجربه خرید خوب و بازگشت مجدد، سرمایه گذاری می شوند.

برندینگ در فضای آنلاین: این رویکرد یک تکنیک بهینه برای برندسازی در فضای آنلاین و دیده شدن توسط مشتریان می باشد. با استفاده از این تکنیک شما می توانید به سادگی به عنوان یک پیشرو در صنعت و یا حرفه خود بدل شوید.

چرا که می توانید مخاطبین خود را به طور طبیعی از طریق موتورهای جستجو به سمت خود بکشید و این مخاطب است که شما را پیدا کرده، نه شمایی که برای معرفی خود به سراغ او رفته اید.

مراحل اصلی بازاریابی درونگرا : 

جذب کردن : 

در جذب کردن ما به دنبال افرادی هستیم که بیشتر احتمال دارد که نهایتا به یک مشتری راضی تبدیل شوند، این افراد همان پرسنا های خریدار ما هستند ( پرسنا ها معمولاً همان افرادی هستند که کل کسب و کار شما پیرامون آن ها شکل می گیرد. )

از مهم‌ترین ابزار جذب کردن می‌توان به موارد زیر نام برد:

 1. وبلاگ نویسی
 2. سئو
 3. صفحات
 4. انتشار اجتماعی
وبلاگ نویسی

بازاریابی ربایشی ( اینباند مارکتینگ ) در واقع با وبلاگ نویسی شروع شد و به تنهایی بهترین راه برای جذب بازدید کنندگان جدید وب سایت است.

برای پیدا کردن مشتریان وفادار شما باید محتوای آموزشی ایجاد کنید که با آن ها صحبت کند و به سوالات آن ها پاسخ دهد.

سئو

مشتریان معمولاً فرایند خرید خود را آنلاین انجام می‌دهند و از طریق بکارگیری موتور جستجو برای یافتن پاسخ به سوالات خود این فرآیند آغاز می شود.

پس باید شما اطمینان داشته باشید که برای این کار حضور پررنگی در موتورهای جستجو دارید، یعنی باید کلمات کلیدی خود را به درستی انتخاب کنید و صفحات خود را بهینه کنید.

تیم وب داران در رابطه با سئو مقالات بسیاری ارائه داده است، با نگاهی به آن ها از اهمیت این موضوع غافل نشوید.

صفحات

صفحات شما در واقع ویترین دیجیتال شما هستند پس همانطور که در ویترین های سنتی بهترین اجناس را به نمایش می گذارند، شما نیز باید در صفحه خود که به مانند ویترین مجازی شماست بهترین چهره صفحه خود و کالای خود را به نمایش بگذارید تا وب سایت خود را بهینه کنید و خریداران به شما نزدیک تر شوند.

انتشار اجتماعی

هرگز از قدرت شبکه های اجتماعی غافل نشوید شما باید شبکه‌های اجتماعی ایی را که می‌دانید مخاطبانتان در آن ها عضو هستند را بسازید و روند کارها و اجناس و یا هر چیز مرتبط دیگر با کالای خود را در آنجا نیز انتشار دهید.

پس شما باید در شبکه هایی به تعامل بپردازد که خریداران مورد نظرتان وقت خود را در آن سپری می کنند.

نهایی کردن:

پس از جذب بازدیدکنندگان وب سایت در بازاریابی درونگرا، گام بعدی تبدیل آن ها به مشتریان بالقوه است، پس شما باید به جمع آوری اطلاعات آن ها بپردازید.

آدرس ایمیل آن ها حداقل اطلاعاتی است که به آن احتیاج دارید.

توجه داشته باشید که اطلاعات تماس ارزشمند ترین دارایی بازاریابان دیجیتالی است پس برای اینکه بازدید کنندگان این اطلاعات را با میل و رغبت خود به شما ارائه دهند باید در قبال آن به آن ها چیزی ارائه کنید.

این پرداخت می تواند به شکل محتوایی مثل کتاب های الکترونیکی باشد.

ابزارهای تبدیل کنندگان به مشتریان همیشگی در بازاریابی جاذبه ای

 1. فرم ها
 2. فراخوان برای اقدام
 3. صفحات فرود (لندینگ پیج ها)
 4. اطلاعات تماس
فرم ها

همان طور که مشخص است مشتریان باید فرمی را پر کنند و اطلاعاتشان را ارسال کنند، پس فرم های خود را باید به بهترین شکل طراحی کنید (یعنی فرم های طولانی و حاوی اطلاعات بی مورد یا گیج کننده ممنوع است) تا از این گام عقب نمانید.

فراخوان برای اقدام

فراخوان برای اقدام شامل لینک هایی است که بازدید کنندگان را به انجام عملی مثل دانلود یک کتاب ترغیب می کند.

اگر فراخوان برای اقدام سایت شما جذاب نباشد پس شما قادر به جذب مشتری نبوده‌اید.

صفحات فرود

زمانی که بازدید کننده بر روی فراخوان برای اقدام شما کلیک می‌کند باید به یک صفحه فرود فرستاده شود صفحه فرود جایی است که در آن جا آنچه که در فراخوان برای اقدام به مشتریان وعده داده شده، عملی باید بشود و پس از آن مشتری اطلاعات مورد نیاز تیم فروش شما را ارسال می کند.

اطلاعات تماس

جمع داده ها به صورت یکجا به شما در آگاهی بیشتر از مشتریان به وسیله کلیه تعاملاتی که تا به حال با ایمیل، صفحه فرود، شبکه‌های اجتماعی و دیگر موارد به آن ها داشته اید کمک می کند.

خوشحال کردن یا شادمانی :

در بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای صرفا چون مشتری به شما پول داده به این معنی نیست که می توانید او را فراموش کنید.

شرکت های درونگرا به تعامل خود با مشتری و جلب رضایت وی ادامه می دهند و امیدوارند که بتوانند به وسیله مبلغان راضی سازمان و محصولاتی که مشتریان دوست دارند به فروش بیشتر آن محصولات بپردازند.

راه های مورد استفاده در جهت جلب رضایت مشتریان در اینباند مارکتینگ به شرح زیر است:

 1. نظرسنجی
 2. پیام هوشمند
 3. نظارت اجتماعی
نظر سنجی

از بهترین راه های آگاهی از خواسته های کاربران پرسش از آن ها است، شما می توانید با استفاده از نظرسنجی ها، نیاز مشتریان خود را دنبال کنید.

پیام هوشمند

در پیام هوشمند شما باید به مشتریان فعلی تان محتوای جالب توجهی که با توجه به علایق و نیازهای آن ها سفارشی سازی شده ارائه دهید.

به آن ها در دستیابی به اهداف شخصی شان کمک کنید و همچنین به آن ها امکانات و محصولات جدیدی که ممکن است مورد علاقه آن ها باشد را معرفی و پیشنهاد کنید.

نظارت اجتماعی

گفت‌وگوهایی که در شبکه‌های اجتماعی یا در وب سایت شما، به شما ارتباط دارند را پیگیری کنید.

به سوالات کامنت ها لایک ها و دیدگاه های مشتریان خود توجه کنید و از این طریق بازخوردهای بهتری را از خود ارائه دهید.

همه مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است