ایمیل مارکتینگ، روشی بی واسطه

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های بدون واسطه ی بازاریابی محسوب می شود. در روش ایمیل مارکتینگ بازاریابی به صورت مستقیم انجام می گیرد، به این صورت که در بازاریابی ایمیلی، اطلاعات و داده هایی راجع به محصول و خدمات در اختیار مخاطبین و مشتری ها قرار می گیرد.

 این داده ها و اطلاعات شاید جامع نباشند اما شاکله ای کلی راجع به محصولات مورد نظر را به جمع بسیاری از افراد (مشتری ها) منتقل می کنند.

در این شیوه ی بازاریابی، تفکری پشت ایمیل مارکتینگ نوین وجود دارد، که این تفکر را می شود به این صورت بیان کرد: شاید تمامی افرادی که توسط ایمیل به آن ها اطلاعاتی راجع به خدمات و محصولات داده می شود مشتری نباشند، اما از میان جمعی که به آن ها ایمیلی حاوی اطلاعات محصول داده می شود، عده ای هرچند اندک، اما مشتری های دائمی خواهند شد.

ایمیل مارکتینگ در اصطلاح مانند شمشیر دو لبه است. اگر آن را اصولی و درست انجام دهید، مشتریان شما بیشتر و وفادارتر خواهند شد و طبیعتا فروش شما رشد پیدا خواهد کرد و همچنین از طرف دیگر در صورت ارسال ایمیل‌های متوالی و بی‌ارزش می‌توانید مشتریان را از دست داده و همچنین به اعتبار برند خود لطمه وارد کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست ؟ 

ایمیل مارکتینگ با هدف قرار دادنِ مشتری بالقوه یا بالفعل از طریق پست الکترونیکی گفته می‌شود. اغلب با به‌کارگیری داده کاوی (Data Mining) می‌توان از بازاریابی ایمیلی برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری استفاده کرد. به طور کلی ایمیل مارکتینگ، فرم تکامل یافته و دیجیتال مارکتینگی شیوه سنتی بازاریابی پُستی است که به طور کامل مزایای مارکتینگ عبارتند از :

سریع و ارزان: 

ایمیل مارکتینگ به طور قابل توجهی نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی  سریع‌تر و ارزان تر است. در آسوده ترین حالتِ ایمیل مارکتینگ، به یک لیست و یک آدرس ایمیل نیاز است.

بازگشت سرمایه : 

به زبان ساده ROI یعنی چه میزان پول به ازای هر ريالی که یک شرکت خرج می‌کند به حساب آن شرکت باز می‌گردد. بازگشت سرمایه‌ی ایمیل مارکتینگ را می‌توان به طور دقیق محاسبه کرد و ثابت شده است اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود. در سال‌های اخیر Email Marketing به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است.

هدفگیری هدفمند مشتری : 

بازاریابان که قصد ایمیل مارکتینگ دارند این امکان را برای آن ها وجود دارد که پیغام هدف‌گیری شده و حتی پیام‌های شخصی‌سازی شده برای افراد مختلف بفرستند. به عنوان مثال اگر خانمی از یک برند پوشاک در گذشته خرید کرده باشد، بازاریاب با توجه به اینکه از علاقه آن خانم به آن برند پوشاک مطلع است، می‌تواند یک ایمیل حاوی بن خرید برای او بفرستد. این در حالی است که بیشتر کانال‌های بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعه‌ای ارائه می‌کنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقه‌ای به محصول پیشنهادی ندارند.

انعطاف پذیری بالا : 

ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی ندارد.شما می‌توانید هر نوع محتوایی را شامل: متن، عکس، ویدئو، پادکست، فایل و لینک را ضمیمه ایمیل کرده و کمپین Email Marketing خود را اجرا کنید.

بستر آزمایش محتوا : 

از ایمیل مارکتینگ می‌توان به عنوان روشی مقرون به‌ صرفه برای تست محتواهای مختلف (A/B Testing) استفاده کرد و از داده‌ی تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌های دیگر بازاریابی بهره برد.

تحلیل رفتار گیرنده ایمیل : 

با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویس‌های ایمیل (ESPs) به سادگی می‌توانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده‎ی ایمیل به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند می‌توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار حجم کثیری از مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.

ضرورت ایمیل : 

برای ثبت نام و وارد شدن به هر شبکه اجتماعی به یک آدرس ایمیل نیاز است این حقیقت را در ذهن شما نمایان نمی‌سازد که حتی در همین لحظه هم به ازای هر فرد حداقل یک آدرس ایمیل وجود دارد! مردم حتی در شلوغ‌ترین روزها که وقت سر زدن به شبکه‌های اجتماعی خود را هم ندارند ایمیل خود را چک می‌کنند، پس می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ به شرط استفاده مناسب و درست از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند مؤثرتر باشد.

ارتباط موضوعی : 

قابلیت Opt-In کردن ایمیل (کاربران با مشترک شدن یا Subscribe در یک سرویس انتخاب می‌کنند که روی موضوعات مورد علاقه خود ایمیل دریافت کنند) به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده است که پیغام مرتبط، شخصی‌سازی شده به کاربران علاقمند به یک موضوع بفرستند.

نتیچه گیری : 

متخصصان دیجیتال مارکتینگ ، هر زمان می‌خواهند استراتژی محتوا را برای یک کسب و کار تدوین کنند، باید به این سوال پاسخ بدهند که می‌خواهند چه جایگاهی برای ایمیل مارکتینگ در نظر بگیرند.

استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ بخشی از استراتژی کلان شما برای بازاریابی دیجیتال است. ضمناً استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را از کانال ارتباطی ایمیل ، به فروش برسانید و نرخ بازگشت سرمایه خود را به حداکثر حالت ممکن ارتقا دهید.

در آخر معتقدیم اگر یک مرتبه ایمیل هایی که خودتان در قالب یک مشتری دریافت کرده اید را به همراه احساس و تجربه ای که از هر یک از آنها بدست آورده اید را به دقت نگاه کنید و در تیم خودتان از بقیه هم تیمی های خود همین درخواست را داشته باشید به تعداد قابل توجهی نکته خواهید رسید که می تواند به شما در این زمینه کمک فراوانی کند.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است