کارشناس بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتر


دیجیتال مارکتینگ امروزه یکی از حرفه های پرکاربرد در جهان تحت عنوان شغلی دیجیتال مارکتر است. کارزاری با نام هوشمندی همه چیز را دگرگون کرده و بازاریابی نیز ماهیتی دیجیتال به خود گرفته است. شبکه های مجازی ، بازاریابی ایمیلی و  سایر کانال های ارتباطی ابزارهایی هستند که کارشناس دیجیتال مارکتینگ از آن بهره می برند.

بر اساس گزارش های بین المللی در شرایط کنونی بازاریابی دیجیتال ۱۰ برابر سریع‌تر از بازاریابی سنتی، شما را به اهداف کسب و کارتان می‌رساند که همین موضوع وظیفه کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا همان دیجیتال مارکتر  را پیش از پیش سخت می کند.

برای آنکه بدانیم کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست نیاز است ابتدا با مفهوم دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم. دیجیتال مارکتینگ مجموعه فعالیت های بازاریابی است که کسب و کار را از راه های تاثیرگذار و مناسب و از طریق کانال های گوناگون دیجیتال مانند اینترنت ، گوشی های همراه و غیره به مخاطبان هدف می رساند تا آنها را جذب کنید، بکار بگیرید و تبدیل کنید. این جذب، بکارگیری و مشارکت دادن کاربر و هم چنین برانگیختن حس رضایت مشتریان بواسطه کانال های اجتماعی توسط دیجیتال مارکتر انجام می پذیرد.

لازمه اینکه یک دیجیتال مارکتر موفق شوید باید اصول و مهارت های خاصی را داشته باشید تا بتوانید فعالیت های خود را بررسی و تحلیل کنید و اصول حرفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید که در اینجا به 5 سرفصل مهم اشاره داریم.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست؟

جذب، بکارگیری و مشارکت دادن کاربر و هم چنین برانگیختن حس رضایت مشتریان بواسطه کانال های اجتماعی توسط دیجیتال مارکتر انجام می پذیرد.

تولید محتوای منحصر به فرد:

طراحی و ایجاد یک تصویر از برند ( برندینگ ) ، به معنی نمایش جلوه و شخصیت یک کسب و کار در میان رسانه های مختلف دیجیتال مانند وب سایت ها ، شبکه های اجتماعی ، موتورهای جستجو و … است . صاحبان کسب و کارها می خواهند یک هویت بصری خاص را برای شرکت خود خلق و حفظ کنند که در برگیرنده ی محصولات و خدمات ارائه شده باشد و آنقدر تکراری نباشد که خسته کننده شود . برای رسیدن به این مهم، باید یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ با استعداد ذاتی و تجربه ی فراوان برای طراحی پا به صحنه بگذارد.

تخصص در نویسندگی:

اگرچه یک وبسایت با طراحی منحصر به فرد در قدم اول، بسیار جذاب به نظر می رسد اما کیفیت بالای محتواست که ذهن و توجه مشتری را جلب می کند .حتی کپشن و توضیحاتی که در شبکه های اجتماعی در توضیح عکس ها و فیلم ها استفاده میشود قدرت نفوذ بالایی در ذهن مخاطب ایجاد می کند و نوشتن مطالب با اصالت و کیفیت، یک مهارت بزرگ است که صدای برند شما را به گوش همه مخاطبان هدف میرساند.  از طرفی ارزش این نوشته های باکیفیت ، با حفظ استاندارد سئو چندبرابر هم می شود. بنابراین یک دیجیتال مارکتر باید بتواند در هر دوجنبۀ نویسندگی و آشنایی با سئو مهارت داشته باشد.

مهارت در تجزیه و تحلیل داده های کسب و کار:

داده هایی که یک کسب و کار از کاربران و مشتریان خود بدست می آورد یکی از بزرگترین گنجینه های هر کسب و کار است. با استفاده ی صحیح از این داده ها می توان به نقاط ضعف و قوت کسب و کار پی برد. بدین صورت که می توان بازخورد تصمیمات سازمانی را در داده ها مشاهده نمود و همچنین برای تصمیم گیری های آتی نیاز است که توجه وافری به داده های مربوطه داشت تا بتوان با استفاده از داده هایی که کاربران به جای می گذارند، تصمیماتی متناسب با بازار هدف اتخاذ نمود. 

رویکرد خلاقانه، تحلیلی و فناورانه:

شبکه ها و کانالهای دیجیتال مارکتینگ بیشتر مبتنی بر اینترنت هستند و می توانند تحت کنترل و واکاوی خلاقانه قرار بگیرند. یک دیجیتال مارکتر باید بتواند با استفاده از اطلاعات، فن آوری و تکنولوژی، تمام کانال ها را جستجو و کنترل کند و نکات لازم و مورد اهمیت را با تحلیل های حرفه ای از داده ها استخراج کند. در واقع یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ توانا، باید پایاپای تکنولوژی پیش برود و دانش خود را همواره به روز نگه دارد و به عنوان یک تحلیلگر خوب تمام جنبه ها را تحلیل و بررسی کند.

مهارت حداقلی در برنامه نویسی:

ممکن است متوجه باشید که از جمله توانمندی‌های یک دیجیتال مارکتر آشنایی با زبان‌های برنامه نویسی است. شما به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیاز ندارید که به اندازه یک متخصص از برنامه نویسی سر دربیاورید. ولی اطلاع کلی از زبان های برنامه نویسی از قبیل HTML و CSS لازمه کار یک دیجیتال مارکتر است تا معنا و مفهوم کدها را بدانید و بتوانید مثلاً کد یک صفحه بلاگ را بفهمید. کدزنی و یا درک مفهوم کدها شاید چندان مهارت ویژه ای برای یک دیجیتال مارکتر نباشد و بیشتر مختص برنامه نویس هاست اما یک دیجیتال مارکتر که در زمینه ی کدزنی مهارت دارد مسلما ایده های بکر و ناب تری در سر دارد و می داند چگونه و از چه طریقی آن ها را عملی کند.

دیجیتال مارکتر چه مواردی را باید رعایت کند:

دیجیتال مارکتر به غیر داشتن تخصص و دانش‌های بالا و همچنین توانایی نوشته شده، باید موردهای زیر را هم رعایت کند تا به کمک درک قوی از استراتژی‌ها و ابزارهای بازاریابی فعلی قادر به هدایت کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ یکپارچه(با هدف مشترک) از زمان شروع کار تا زمان اجرا با در نظر گرفتن بودجه اختصاصی باشد. مدیران دیجیتال مارکتینگ با تیم بازاریابی، پشتیبانی و فروشندگان، برای راه‌اندازی به موقع یک کمپین، کار می‌کنند.

داده در دیجیتال مارکتینگ نقش پادشاه را دارد.

همه چیز در برنامه‌ریزی باید بر اساس داده‌های واقعی باشد. در واقع دیجیتال مارکتر نباید بر اساس حدس و گمان خود پیش برود. وقتی شما شروع به تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای شرکتی می‌کنید، این فرض را در نظر بگیرید که اطلاعاتی ندارید. پس دیجیتال مارکتر باید به دنبال پیدا کردن داده از منابع معتبر باشد.

قبل از شروع به کار باید به صورت کامل تحقیق انجام شود.

هدف از تحقیق باید شناخت بیشتر بازار باشد؛ شامل کلمات کلیدی تا شبکه‌های اجتماعی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیجیتال مارکتر باید زمانی کار خود را شروع کند که اطلاعات او در خصوص کسب‌وکار کامل شده باشد.

باید گزارش‌گیری کند.

دیجیتال مارکتر باید بداند که فعالیت او چه نتیجه‌ای داشته است. در واقع تغییرات در دنیای اینترنت بسیار زیاد است. یک روش ممکن است که برای هر کسب‌وکاری جواب ندهد. در فرم گزارش‌گیری باید مشخص شود که روش‌های استفاده شده چقدر در پیشبرد اهداف شرکت مؤثر بوده‌اند.

جلسات هفتگی داشته باشد.

البته هر هفته هم مهم نیست؛ اما بدون جلسه نباید فرآیند دیجیتال مارکتینگ شرکت پیش برود. در این جلسه دیجیتال مارکتر علاوه بر ارائه گزارش، باید روش‌هایی را برای بهبود عملکرد سیستم بیان کند.

فعالیت‌های رقیبان را بررسی کند.

در واقع دیجیتال مارکتر باید قبل از شروع به بررسی فعالیت رقیبان خود بپردازد. اینکه دقیقاً آن‌ها چه کاری انجام می‌دهد؟ از چه شبکه‌هایی استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی دارند؟ در واقع تا جایی که می‌تواند سر در از سیستم دیجیتال مارکتینگ آن‌ها در بیاورد.

اعضای گروه را به هم نزدیک کند.

نه اینکه آن‌ها را با هم دوست کند، بلکه باید به صورتی برنامه‌ریزی کند که تمامی گروه‌های مختلف مانند گروه تولید محتوا و گروه تولید ویدئو بتوانند با هم برای پیشبرد اهداف ارتباط برقراری کنند.

سخن پایانی:

از نظر ماهورتیم یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا همان دیحیتال مارکتر موفق باید با مارکتینگ هم آشنایی داشته باشد.سعی کنید از کتاب‌های اصول بازاریابی فیلیپ کاتلر برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید. هرگز بدون داشتن یک استراتژی قوی به سمت اجرا نروید و قبل از رفتن به سمت مخاطب انبوه، زیرساخت‌های کارفرما در جهت پاسخ به نیازهای مشتری را بررسی کنید.

برای موفقیت در عرصه ی دیجیتال مارکتینگ آماده هستید؟ پس مهارت های لازم را فرا بگیرید و اگر در یک یا چند مورد از آن ها ضعف و یا نقص هایی دارید آن ها را برطرف کنید و قدرتمند تر از همیشه به کار خود ادامه دهید. با این مهارت ها مسیر کاری شما روشن تر می شود و راحت تر می توانید مشکلات سر راه را حل کنید و ایده های خود را پیاده سازی کنید.

گزارشات تیم فوربس نشان می‌دهد از هر ۱۰ مورد ناکامی در بخش های متفاوت یک پروژه، ۹ مورد آن به خاطر نوع نگاه منفی آن فرد (کارمند) و یا کردار و رفتارهای منفی است که در کسب و کار با آن مواجه بوده است. به همین دلیل به دور از حالتی که در آن هستید، تلاش کنید با چشم انداز مثبت آینده شغلی با نرخ موفقیت بیشتری برای خود بسازید.

چون طرز نگاه و افکار شما نسبت به کار و محیط کار بر روی آنچه انجام می‌دهید اثر می‌گذارد. در اصل اینکه چقدر با انگیزه و با پشتکار باشید و حتی میزان خلاقیت شما کاملاً به رفتارهای مثبت و یا منفی همکاران شما وابسته است. زمانهایی که با انگیزه هستید سعی کنید بیشترین استفاده را از روزتان ببرید. شما هم اگر نکاتی یا سوالاتی در زمینه موفقیت و عدم موفقیت دیجیتال مارکتر دارید، با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

نویسنده و گرداورنده : حسین گوهری سلیمی

دیجیتال مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است