بازاریابی

 بازاریابی سببی یا علت محور (Cause related marketing) رویکردی در بازاریابی است که در صورت به اجرا درآوردن در سازمان ها از یک دلیل مشخص حمایت کرده یا به‌صورت عمومی خودش را مرتبط با یک دلیل می‌شناسد.

در واقع بازاریابی سببی نقش و همکاری دو جانبه بین یک سازمان غیرانتفاعی و یک سازمان سودبر برای سوددهی مشترک است که فرصت و دانشی که مردم نیاز دارند را در اختیارشان می‌گذارد.

سازمانهای سودده و برندهای جهانی قدرتمند منابع و امکاناتی در اختیار دارند که اعتبار و معروفیت سازمان‌های غیرانتفاعی (خیریه) را افزایش دهند و در عین حال محصولشان را ترویج دهند.

مشتریان در بازاریابی علت محور:

مردم دوست دارند که با یک علت و مسئله، ارتباطی احساسی بر قرار کنند. مردم همواره گرایش دارند که جز چیزی بزرگتر از خودشان باشند و تنها برندهایی خاص می توانند از سمت مشتری این نقطه نظر را ببینند.

یکی از برندهایی است که (برند پوشاک) Patagonia پاتاگونیا خودش را وقف بازاریابی سببی کرده است.

این نوع بازاریابی ، بر اساس علت‌های مشخصی شکل گرفته و جلو می‌رود که از جانب مشتریان، در خور توجه است؛ هم‌چنین به وسیله ارتباط با مشتری، اعتماد او را جلب کرده تا از توجه کافی برند نیز، به علل مذکور مطمئن شود.

چرا که با رواج بازاریابی سببی ، شرکت‌هایی که از اعتبار کافی برخوردار نیستند هم از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند و سلب اعتماد گاه به گاه از مشتریان، آن‌ها را در حساس شدن برای صحت کمپین‌ها مجاب کرده است.

پاتاگونیا از سال 1985 تا به حال یک درصد از درآمد سالیانه ی خود را برای محافظت از طبیعت خرج می کند. در میان دیگر موارد پاتاگونیا به ایجاد پارک ملی کمک کرده است. به همین جهت مشتری ها به این خاطر آن که پول آن ها در جای مناسبی خرج می شود با کارکردن با این برند راحت هستند و حس خوبی به آن دارند.

تعهد پاتاگونیا به محیط زیست نکته ای کلیدی برای این شرکت است. سال گذشته این شرکت اولین تبلیغش را در چهل و چهار سال گذشته انجام داد و جالب اینکه این تبلیغ در مورد فروش نبود بلکه آن ها تمام توجه را بر روی محافظت از منابع عمومی گذاشتند.

 بازاریابی اجتماعی و بازاریابی علت محور!

در توضیح یکی از راه های ایجاد ارتباط میان مصرف کننده و برند و همچنین توضیح بازاریابی سببی می توان اینگونه تعریف کرد:

بازاریابی سببی رویکردی است که نشان می دهد یک سازمان مایل است کمک کند و یک مسئله را حل کند، و در همین راستا است که مشتری ها احساس می کنند با خرید از این برند به نوعی در آن کار خوب سهیم هستند.

پس شناسایی عللی که بازاریابی حمایتی باید بر مبنای آن‌ها پیش برود، نیازمند تخصص و آگاهی کافی برای تشخیص مناسب‌ترین و مطمئن‌ترین راهکارها برای جلب بی‌چون و چرای اعتماد مشتری است.

با توجه به پارامترهایی که در تعریف مفهوم بازاریابی سببی به چشم می‌خورد، این نوع از بازاریابی بیشتر برای شرکت‌هایی مناسب است که ارتباط با مشتری به‌طور مستقیم انجام می‌گیرد و محصول یا خدمت خود را به‌طور فیزیکی در بازار به نمایش گذاشته و عرضه می‌کند.

در صورتی که این شرکت‌ها برای فروش‌های عمده برنامه داشته باشند، با بهره‌گیری از بازاریابی سببی یا حمایتی، می‌توانند به مقصود موردنظر خود برسند.

از سوی مقابل در بازاریابی اجتماعی بیزنس ها به‌طور یک‌طرفه هزینه می‌کنند و هیچ علاقه و واکنشی در مقابل این هزینه، از هیچ فرد یا ارگان مشخصی ندارند.

هم‌چنین در بازاریابی اجتماعی، موسسه‌های خیریه با استفاده از ترفندهایی خاص، سعی در از بین بردن یا کمرنگ کردن هنجارهای منفی و نامناسب اجتماع مثل آلوده ساختن محیط، سیگار کشیدن، مصرف بی‌رویه از منابع مختلف و… دارد که هیچکدام از این اهداف، جزو هدف‌های بازاریابی حمایتی به حساب نمی‌آیند.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

بازاریابی

بازاریابی حمایتیبازاریابی سببیبازاریابی علت محور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است