“برندینگ و ثبت آن در ذهن مخاطب”


همان گونه که اشاره شد برندینگ به شیوه های مختلفی در ذهن مخاطبان ثبت و می تواند با آن ها ارتباط بر قرار کند، اما هدف از این بر قراری ارتباط چیست ؟

همانگونه که در مقاله های گذشته اشاره شد برند در ورای برندینگ مجموعه گِرِه های ذهنی یا  احساسی ، عقلی و مزیت هایی است که رویکردها ، نگاه و ذهنِ ” بازارِ هدف ” را متوجه به خود می دارد.

 از طرفی دیگر برندینگ رویکردی است که شما تصویری از محصول، خدمت و یا شرکتتان را در ذهن و چشم مخاطبان خود و یا مشتریان ایجاد می کنید.

به عبارتی دیگر برندینگ فرآیند اقدامات علمی و تخصصی است که شما یا سازمان شما تلاش می کند تا برندی خلق شود. بازاریابی و تبلیغات یکی از فعالیت های حرفه ای در برندسازی محسوب می شود. 

وقتی که به صورت کلی صحبت از برندینگ و ثبت آن در ذهن مخاطب می شود به این معنی ست که صحبت از یک تبلیغ ساده نیست بلکه در این تعریف مخاطب باید در ارتباط با برندینگ با مجموعه ای از اهداف و داده هایی مواجه باشد که برند همواره سعی دارد آن ها را ذهن مخاطب به ثبت رسانده و باعث ترغیب احساسات او شود.

در شرایط امروز رقابتی شدن فراگیر همه چیز ، به خاطر سپردن برندها و نام‌هایی که بیشتر دوست دارند برای مردم یا تجربه خوشایندی از آن احساس کرده‌اند، لذت‌بخش است.

به همین دلیل راه مناسب برقراری ارتباط، تمرکز بر  ثبت برندینگ در ذهن مخاطبین است که به جایگاه سازی برند یا پوزیشنینگ برای تسخیر ذهن مخاطب معروف است و اصول آن در زیر آمده است.

اصول پوزیشنینگ : 

دسته بندی برای محصولات: 

ذهن افراد میلیاردها نورون را در خود جای داده که 2.3 تریلیون اتصال با هم دارند. مغز در پردازش پدیده‌ها برای راحت تر کردن فعالیت خود، اقدام به دسته‌بندی مفاهیم می‌کند.

پس راحت ا‌ست که مخاطبان هم برای به  محصولات، یادآوری ، دسته‌بندی ذهنی داشته باشند و برای هر دسته‌ نام معادلی در نظر بگیرند. به خاطر داشته باشید مشتریان ابتدا دسته‌های ذهنی و سپس نام برندها را به یاد می آورند.

نرد‌بانی برای دسته‌بندی‌ها:

طبقه بندی و دسته بندی محصولات در ذهن مردم به مانند نردبانی است که روی هر پله‌ی آن نام برندی نوشته شده است. طبیعتا  انتخاب اول مشتریان و برند محبوب در ذهن مخاطبان بالاترین پله به ثبت رسیده و مابقی پله‌ها به بقیه برندها تعلق دارد.

اهمیت «نام» در نردبان دسته‌بندی:

اصلی ترین رویکرد در بازاریابی، انتخاب نام مناسب برای محصول است. نکته‌ای که ریس و تروت در کتاب «جایگاه سازی» (Positioning: The Battle for your Mind) که با عنوان جایگاه سازی (پوزیشنینگ) شناخته شده است، در سال 1981 بر آن تاکید کرده‌اند.

یافتن راهی به ذهن مشتری: 

تقریبا اکثر فضایی که برای دسته بندی محصولات در ذهن مشتری وجود دارد، از قبل توسط برندها پر شده است! اما اگر فضای خالی پیدا کردید، سریعا می‌توانید آن را با نام برند خود پر کنید. کاری که شرکت «تسلا» کرد.

تسلا خود را در دسته‌بندی «خودروی الکتریکی» در ذهن جا انداختند. تا جایی که ارزش سهام تسلا در بازار بورس الان بیشتر از جنرال موتورز و فورد است.

این به ثبت نشاندن از این رو دارای اهمیت بسیاری است که صرفن قرار نیست برند اطلاعاتی گذرا مانند ( پخش فلان برنامه ی تلویزیونی در فلان ساعت ) را به مخاطب خود ارائه دهد بلکه قرار است با تکیه بر تخصص افراد و با توجه به شناخت دقیق مخاطبین خود مانند ( رِنجِ سنی مخاطبین و یا آگاهی از علایق آن ها ) برند خود را در ذهن مخاطبان به ثبت برساند.

نتیچه گیری : 

برندینگ  به معنی تسخیر قلب و ذهنیت مشتریان است. تصویر برند شامل: جذابیت،‌ کارکرد ، راحتی استفاده ،  محبوبیت و ارزش کلی آن (واقعی یا ذهنی) است. چنانچه هر یک از این موارد که نشان دهنده قدرت و توانمندی به شمار می روند را مبنای معرفی و ترویج برند قرار دهید در این صورت مشتریان موجود و نیز مشتریان جدیدی که جذب شما می شوند با وعده محقق شده ای روبه‌رو خواهند گشت که اساسی برای یک تصویر برند مثبت به شمار خواهد رفت.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

برندینگ

برندسازیتسخیر ذهنثبت برندذهن مخاطب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است