تاثیر برند در زندگی ” انسان معاصر”


پیش از هر چیز شاید برایتان جالب باشد که در پاسخ به کیستی “انسان معاصر” اشاره به ( همین “شما” که در حالِ خواندن متن پیش رو هستید ) بهترین پاسخ برای تاثیر برند و برندینگ در زندگی انسان معاصر باشد .

بله شمایی که هم اکنون در حال خواندن این متن هستید یک انسان معاصر محسوب می شوید چرا که شخصی هستید که در عصرِ جدید گام بر می دارد.

شما یا همان انسان معاصر، در مواجه با سوالاتی که بر سر راهش قرار می گیرد دیگر مانند گذشته با منابع و ماخذ کمی رو به رو نیست، بلکه در این عصر انسان معاصر در مقابلِ سوالات خود تنها با چند کلیک ساده می تواند به دریایی از پاسخ های گوناگون دست یابد.

این دست یابی به پاسخ های گوناگون شاید در نگاه اول خوب به نظر برسد اما اگر کمی دقیق تر نگاه کنیم متوجه این موضوع می شویم که هر “آن” ممکن است میان خیلِ پاسخ های مشابه به مشکل بر بخوریم .

اینجاست که در زندگی معاصر برندینگ واردِ عمل می شود وبرای حل این مشکل کارِ خود را با متمایز کردن پاسخ مورد نظرمان از دیگر جواب ها شروع می کند و انسان معاصر را در جهت رسیدن به پاسخ ها و خواسته های منحصر به فردش یاری می دهد.

در مقالات گذشته بیان کرده‌ایم که برند همانند یک انسان است و برای موفقیت در یک برند لازم است شخصیت و صفات آن در کنار یکدیگر برای مخاطبین خودش جذابیت داشته باشد.

با بررسی الگوهای رفتاری در انسان‌ها و ساختار جلب اعتماد در ارتباطات می‌توان این نکته را متوجه شد که هر گونه اعتمادسازی بعد از  ثبات شخصیتی رقم می‌خورد که این ثبات شخصیتی به شدت برای سایر انسان‌ها و ارتباطات انسانی، جذابیت ایجاد می‌نماید. و با توجه به رابطه‌ی انسان و برند می‌توان همین الگو را در برند رویت کرد.

ضرورت و اهمیت برند سازی : 

بسیاری از مدیران و نویسندگان در زمینه کسب و کار این دیدگاه را دارند که برندسازی  مدیریت به تصویر کشیدن کالا یا خدمات  می باشد که به
عنوان یك نقش مکملی عمل می کند بنابراین می تواند از کسب و کار اصلی مدیریت کاال جدا شود. پس:
•برند سازی  یك دیدگاه استراتژیك می باشد نه مجموعه انتخاب شده ای از فعالیت ها.
•برندسازی  در ایجاد ارزش برای مشتری نقش کلیدی دارد و فقط تصویر مجسم شده در ذهن مشتری نمی باشد.
•برندسازی  یك ابزار کلیدی در ایجاد و حفظ مزیت رقابتی محسوب می شود.
•برندها به عنوان فرهنگ هایی در نظر گرفته می شوند که در جامعه به عنوان داستان قراردادی و متعارف در گردش هستند.
•استراتژی های موثر برند باید 4 جزء مجزای ارزش برند را دارا باشند.
•استراتژی های برند باید در غالب آمیخته بازاریابی مهندسی بشود.

مفهوم رفتار مصرف کننده : 

رفتار مصرف کننده شامل دانش و احساساتی که افراد تجربه می کنند و اقداماتی که آنها در فرآیند مصرف انجام می دهند ، می شود.

همچنین شامل اجزایی از محیط است که بر این دانش، احساسات و رفتار تأثیر می گذارد.

همچنین که در تعریف فوق آمده است، رفتار مصرفکننده پویاست، زیرا، دانش، افکار و احساسات و رفتار مصرف کننده به طور مجزا، گروههای مصرف کنندة مورد هدف و جامعه در کل، دائماً در حال تغییر می باشند.

ماهیت پویای رفتار مصرف کننده توسعه استراتژیهای بازاریابی را مشکل می سازد.

ارتباط برندسازی بر رفتار مصرف کننده :

تحقیقات نشان می دهد برندهای قوی بر تصویر ذهنی مشتریان اثر مثبت داشته و بر تصمیم خرید آنها تاثیرگذار هستند. 

فعالیتهای روابط عمومی ادراك شده با وفاداری مشتری رابطه مستقیم دارد . به این معنا که هر چقدر فعالیت های روابط عمومی شرکت افزایش یابد و ادراك مشتری از این فعالیت ها بالاتر رود وفاداری مشتری نیز افزایش می یابد و منجر به جلب توجه مشتری و تکرار خرید از محصولات مربوط به آن شرکت می شود که این رضایت مندی منجر به ایجاد تبلیغات شفاهی مثبت در مورد محصولات و خدمات شرکت به سایر دوستان و آشنایان می شود. 

تصویر ذهنی از نام و نشان تجاری نیز در این رابطه اثرگذار است و نقش غیرمستقیمی را بازی می کند. نتایج نشان می دهد که سطح پذیرش تصویر ذهنی و مطلوب یا نامطلوب بودن تصویر ذهنی بر روی اعتماد مصرف کننده به شرکت و استنباط او از انگیزه های روابط عمومی بسیار اثرگذار است. 

وقتی تصویر ذهنی از نام و نشان تجاری نامطلوب و همچنین منابع محدود می باشد، سرمایه گذاری بزرگ در فعالیت های روابط عمومی کار بیهوده ای است و بهتر است این منابع و سرمایه گذاری ها به فعالیت هایی در رابطه با خود محصول اختصاص داده شود.

بنابراین شرکت ها ابتدا باید اعتماد مصرف کننده را جلب کنند زیرا مصرف کنندگان از پذیرش پیامهای نوع دوستانه و خیر خواهانه توسط شرکت هایی که تصویر ذهنی نامطلوبی دارند خودداری می کنند.

نتیچه گیری : 

نتایج این مقاله و همچنین الگوهای ارائه شده در آن، نشانگر درگیری ذهنی بالای برند با ادراك و رفتار مصرف کننده دارد لذا این موضوع زمینه کاربردی بسیاری را برای مدیران سازمان ها و به علاوه مدیران بازاریابی فراهم می کند.

مدیران بازاریابی باید با توجه به نقش اساسی برند بر رفتار مصرف کننده تلاش کنند تا با مورد ملاحظه قرار دادن فرایندهای روانشناختی و اجتماعی در ساخت برند، ادراك و تصویر ذهنی مطلوبی نزد مصرف کنندگان ایجاد کنند به طوری که مصرف کننده به واسطه استفاده از برند ،  شرکت خود را شناسایی کند.
این پژوهش مدیران سازمانها و شرکتها را آگاه می سازد که رویکردهای ایجاد درگیری ذهنی بالا نسبت به برند، پیش زمینه و مقدمه ایی برای تاثیر روی انتخاب برند و رفتار مصرف کننده داشته باشد.

 

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

برندینگ

انسان معاصربرندبرندینگرفتاررفتار مصرف کنندهمصرف کنندهنمانام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است