برند

آگاهی از برند احتمال این است که یک مخاطب چقدر درباره یک برند، محصول یا خدمات اطلاعات و داده دارد. در واقع آگاهی از برند میزان به یادآوری  یا به خاطر آوردن یک مشتری برای یک شرکت خاص و محصولات ان است.

آگاهی برند یکی از ابعاد اساسی ارزش ویژه برند بوده و شامل توانایی مشتری در به یاد آوری محصول، لوگو ، شعار شرکت، نام شرکت و غیره است.

آگاهی از برند، یکی از بعدهای برنامه مدیریت تجربه برند(Brand Experience Management یا BX) است.

هدف از انجام مطالعات تجربه برند، سنجش عملکرد از ارزش‌ترین دارایی سازمان یعنی «برند» است؛ تا نه تنها ارزش تجاری برند خود را درک کنید بلکه بتوانید براساس نتایج مطالعه‌هایی مانند آگاهی از برند، وفاداری به برند و تصویر برند، برنامه‌های تبلیغات و استراتژی بازاریابی برند را تنظیم و بهینه کنید. 

در یک برنامه مدیریت تجربه برند، سه مفهوم کلیدی اندازه‌گیری می‌شود:

وفاداری به برند: 

این شاخصه که اغلب از راه تعامل و بازخورد مشتری‌های در حال اندازه‌گیری می‌شود، بیانگر این است که نشان می دهد مشتری چقدر تمایل به خرید و تعامل مجدد با برند را دارد. نیت و انگیزه برای خرید مجدد، اصلی‌ترین بُعد مفهوم وفادارای به برند است.

تصویر برند: 

مخاطبان، در طی زمان، درک درست و مشخصی از برند پیدا می‌کنند و تصویری در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد از اینکه شما چه شخصی هستید و چه ویژگی‌هایی دارید.

سنجش و اندازه‌گیری تصویر برند ، کمک می‌کند شکاف میان آن‌چه می‌خواهید از برند شما در ذهن مصرف‌کننده شکل بگیرد با آن‌چه در واقعیت نمود پیدا کرده است را  درک کنید. در اندازه‌گیری تصویر برند باید بر آن مواردی که برند شما را متمایز و یکتا می‌کند، تمرکز کنید.

آگاهی از برند: 

هدف اصلی اکثر نظرسنجی‌ های آگاهی از برند جواب به این سوال است: چند درصد بازار هدف از وجود برند ما آگاهی دارند؟

نظرسنجی‌ آگاهی از برند در کنار دو مطالعه دیگر تجربه برند یعنی وفاداری به برند و تصویر برند، پازل استراتژی برند را کامل می‌کند.

آگاهی از برند، میزان آشنایی مصرف‌کننده با برند و محصول را اندازه‌گیری می‌کند. ما ، به عنوان مصرف‌کننده، ممکن است با شنیدن نام یک برند، آن‌را به خاطر آوریم، ممکن است با دیدن لوگو یا تصویری به یاد برند مشخصی بیفتیم. بر این اساس دو نوع آگاهی از برند وجود دارد:

تشخیص برند: 

این تحقیق و مطالعه به جهت اندازه‌گیری توانایی مشتری در تشخیص برند شما در میان لیستی از برندها است. این بُعد از آگاهی از برند در محصولات تندمصرف در صنعت FMCG بسیار حایز اهمیت است.

چرا که مصرف‌کننده با قفسه پُر از برندهای مختلف فروشگاه یا سوپرمارکت مواجه است که دست به انتخاب از میان آن‌ها می‌زند. از طرفی دیگر ، «سطح تشخیص برند» برای شرکت‌ها و برندهای نوظهور و جدید که به دنبال تحکیم بازار خود هستند نیز اهمیت  بالایی دارد.

به یادآوری برند: 

این مطالعه دنبال اندازه‌گیری توانایی مشتری در به یاد آوری نام برند است بدون اینکه لیستی از نام‌ها در مقابل وی قرار گیرد.

در این نوع مطالعه‌ی آگاهی از برند ، کیفیت داده بالاتر است و تقریبا همبستگی میان ترجیحات مشتری و نتایج مطالعه به یاد آوری برند، از همبستگی میان ترجیحات و نتایج مطالعه تشخیص برند، بالاتر است.

با توجه به این توضیحات، در مطالعه به یاد آوری برند، یک سوال باز/متنی استفاده می‌شود.

چطور نظر سنجی آگاهی از برند را افزایش دهیم ؟

1. پیمایش و پرسشنامه آگاهی از برند: 

پرسشنامه آگاهی از برند را می‌توان به صورت ت پرسشنامه آنلاین و یا حتی تلفنی انجام داد. در شیوه تلفنی ، در حقیقت، پرسشنامه به صورت آنلاین در پُرس‌لاین ساخته شده است و صرفا نحوه پرسشگری از طریق تماس تلفنی است و اپراتور، داده جمع‌آوری‌شده را شخصا در فرم آنلاین وارد می‌کند.

در این شیوه ، لینک پرسشنامه را می‌توان پیامک یا ایمیل کرد، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت و یا در وب‌سایت قرار داد.

2. بررسی ترافیک وبسایت:

با استفاده از گوگل‌آنالیتکس ، وب‌مستر گوگل و بررسی ترافیک وب‌سایت می‌توانید دیدگاهی در خصوص آگاهی از برند پیدا کنید. هم‌چنین از طریق وب‌مستر گوگل می‌توانید دفعات جستجو بر روی نام برند را با سایر جستجوشده در بخش Search Analytics مقایسه کنید..

3. بررسی شبکه های اجتماعی:

امروزه رسانه های اجتماعی یکی از مناسب ترین منبع ها برای درک آگاهی از برند هستند. ابزارهای مختلفی وجود دارند که می‌توان نام برند یا هر عبارت دیگری را در آن تعریف کرد و به صورت اتوماتیک جستجو در توییتر، فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی را انجام می‌دهند. KonnectInsight یکی از این ابزارها است.

نتیچه گیری: 

تعاریف متفاوت و روش های اقدامی متنوعی برای درگیری مخاطب با برند وجود دارند اما بر اساس برخی اتفاق نظرها درگیری مصرف کننده شامل سه منبع مهم می باشد:

مصرف کننده محصول و حضور اجتماعی آن ها و در نهایت ریسک یا همان تصور و مدت زمانی که فرد از لحظه ی خرید، خود را به محصول وفادار خواهد دانست.

همچنین متغیرهای موقعیتی عبارتند از خودِ جنبه های وضعیت خرید همچون زمان موجود که به عنوان مثال خرید در حضور دیگران و یا به طور خصوصی صورت گیرد و مهمتر از آن جنبه های هدف استفاده از محصول مانند زمانی که به عنوان هدیه خریداری می شود یا در یک موقعیت مهم اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

نهایتا توجه کنید سرمایه‌گذاری بر روی آگاهی از برند باید منجر به تغییر رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان و در ادامه درآمد بالاتر برای سازمان شود. هیچ‌گاه، در چرخه معیوب و ناکارآمد تبلیغات کورکورانه برای صرفا افزایش آگاهی از برند بدون توجه به تحلیل سوات و افزایش درآمد گرفتار نشوید.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

برندینگ

brand awarnessآگاهی از برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است