فواید و مزایای برندینگ درکسب و کارها امروزه دیگر بر هچ فردی پوشیده نیست، مزایای برندینگ علاوه بر ارزش آفرینی در کسب و کارها می تواند، موجب پیشبرد فرهنگ یک اجتماع نیز بشود، در این مقاله به تفصیل به مزایا و فواید برندینگ می پردازیم.

برندینگ چیست ؟ 

برندینگ (Branding) درکسب و کارهای موفق؛ امروزه دیگر به عنوان یک گزینه تشریفاتی به حساب نمی آید و فواید ایجاد و مدیریت آن بر بسیاری از مدیران آنها نیز پوشیده نیست،

یک برند، احتمالاً بزرگترین و اولین  بیانگر و یا «ظاهر» یک محصول، یک خدمت یا یک سازمان است، تمام برندها، معمولاً تصویری را تداعی می­ کنند؛ چه زبانی ، چه شخصی یا فرهنگی!
نام­ تجاری یا برند باید با حوصله و دقت بالا برگزیده شود؛ چرا که اطلاعات مهم و قابل توجهی را به اعضای شرکت یا ذی نفعان انتقال می­ دهد، این موضوع به­ ویژه در مورد برندهایی که قصد دارند فرای مرزهای جغرافیایی و فرهنگی بروند، بیشتر اهمیت پیدا می­ کند.

با توجه به چکیده  تعاریف متعدد ارائه شده برای برند در آخر اینگونه می‌توان اشاره کرد که برند نشانه و نماد کسب و کار است که با مشتریان در ارتباط بیرونی قرار گرفته و بیانگر برنامه ها ، هدف ها و الگوهای اجرایی ، سازمان است. 

برند همواره همان چیزی می تواند باشد که در روندی مشخص مخاطب رهگذر را به “مشتری” دائمی خود تبدیل می کند.

در اصل برند یا نام تجاری تنها یک نام یا نماد گرافیکی (Logo) نبوده و اکثر کنش های کسب و کار در تمامی سطوح مختلف را در برمی‌گیرد و نهایتا در قالب یک نام تجاری یا Trademark عرضه می‌گردد.

به بیانی دیگر همه چیزی که در ذهن کارکنان ، ذی نفعان ، مدیران سازمان و در نهایت مشتریان شکل می‌گیرد، در تعامل با یکدیگر تشکیل‌دهنده برند سازمان بوده و در ذهن و ضمیر مشتریان جای می‌گیرد.  

برند هر تمامِ “آنی” هست که مخاطب با دیدن ، شنیدن ، حس کردن و یا ایجاد هر گونه ارتباطی با آن به صورت مفهومی ، دیداری یا لفظی،صفات و ویژگی های خود را در ذهن و قلب مخاطب بازگو می کند.

خوب است بدانیم که در دنیای  امروز ارزش برند برخی از معروف‌ترین شرکت‌های بین‌المللی به میلیاردها دلار می‌رسد که این ارزش حاصل ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و ارزش گذاری معقول و ثبات در حفظ سطح خدمات، نوآوری‌ها و عمل به خواست مشتریان است.

8 دلیل اصلی برند سازی چیست ؟ 

افزایش میزان وفاداری مشتریان :

از فواید برندسازی در سازمان موجب افزایش میزان وفاداری مشتریان به سازمان می‌گردد به طوری که برندینگ سبب می شود تا سازمان شما در میان مشتریان به رسمیت شناخته شود و در نهایت مشتریان شما، به مشتریان همیشگی تبدیل شوند.

مشتریان بیشتر جذب برندی می شوند که ارزش های همسویی با آن برند داشته باشند. در این صورت، آن ها به دلیل احساس مشترکی که با محصول یا خدمت شما پیدا می کنند به سمت شما کشیده می شوند و به دنبال آن به یک مشتری وفادار برای شما تبدیل می شوند که هیچ گاه شما را ترک نخواهند کرد.

موفقیت در فرآیندهای بازاریابی و فروش: 

 این مزایای برندینگ است که مبنای “تصمیم گیری” برای خرید یک محصولِ را در مخاطب خود ایجاد خواهد کرد. اکنون اگر سازمان شما توانسته مشتریان را به سمت خود جذب نماید و از آن ها مشتریان وفاداری بسازد، پس در آینده نیز به آسانی قادر خواهد بود تا محصول و خدمت جدید خود را با استفاده از برندینگ به آن ها معرفی کند.

یکی دیگر از مزایای برند سازی برانگیختگی حسِ “ترغیب” در مخاطب است به گونه ایی که مشتریان وفادار شما هم اکنون به آنچه شما برایشان انجام می دهید راغب هستند و در آینده نیز به راحتی و با تمایل زیادتری جذب خدمات یا محصولات جدید شما خواهند شد.

افزایش مضاعف اعتبار سازمان : 

 برقراری ارتباط ( قبل از انتخاب برند ) می تواند ابتدای مسیری باشد که مخاطب از اولین برخورد خود با برند تا خرید یا انتخاب آن قرار است طی کند.

مسئله ی مهم در مورد “برندینگ” و ادامه ی این راه اشاره به این مورد است که مخاطب حتی پس از انتخاب برندِ خود همچنان با مواردی مانند  تصاویر، متن ها و شعارهایی که موجب انتخاب و آشنایی او با برند مورد نظرش شده است، همواره در ارتباط است.

داشتن یک برند با هدفی روشن ، استوار و هدفمند ، نشانه ی تخصص و اعتبار شما می باشد. هنگامی که در کسب و کار خود، از نگاه مشتریان، بسیار حرفه ای و متخصص شناخته شوید، در مدت زمان کوتاهی بازدیدکنندگان شما، به مشتریان وفادار تبدیل خواهند شد.

مواردی از این قبیل مشخص می کند مخاطب ،  مشتری همیشگی محصولِ برندِ خریداری شده می شود یا برندی دیگر را انتتخاب می کند .

تولید ثروت و درآمد بیشتر : 

شاید  برای سازمان  شما، جذب مشتری، در قدم اول ، سخت تر از حد تصور به نظر برسد. شروع یک کسب درآمد خوب، مستلزم تلاش مستمر و پایدار است.

بعضی مواقع شما باید تا آنجا که امکان دارد از هیچ حرکتی کوتاهی نکنید تا درآمد به دست آورید. گاهی لازم است برای جذب مشتری، به در آمدی کمتر از میزان لیاقت خود تن دهید.

هنگامی که با برندینگ اصولی و حساب شده ، به مشتریان نشان دهید که محصول یا خدمات  با کیفیت عرضه می کنید، مشتریان با اهتمام و علاقه بیشتری به سمت شما خواهند آمد و حاضرند برای محصول شما هزینه بپردازند.

درک مناسب مشتری از برند شما : 

نکته بعدی در مورد فواید و ضرورت برندینگ (branding) این است که، یک برند با استراتژی و رویکرد مشخص، با هدف پایداری همراه است که به سازمان شما کمک می کند تا در زمینه ی کسب و کار خود و نیز در میان سایر رقبای خود ثابت قدم بمانید.

ممکن است شما جنبه های مشترک بسیاری با رقبای خود داشته باشید، اما آنچه شما را متمایز می کند و باعث جلب مشتریان به سمت شما می شود، ایجاد درکی واضح از  برند خود برای مشتری می باشد.

امروزه آگاهانه یا ناآگاهانه مهم‌ترین دلیل انتخاب یک سازمان درک (تصویر ذهنی) مشتری از برند آن سازمان می‌باشد.

صرفه جویی در زمان و هزینه خود : 

مبلغ هزینه ای که برای کسب و کارتان هزینه می کنید و نیز میزان پس انداز مالی شما بسیار پر اهمیت است. به گونه ایی که هزینه های پیش بینی نشده ای ممکن است برایتان پیش بیاید که برای مواجهه با آن ها باید آماده باشید.

شاید  دراواسط کار خودنیاز به برندسازی مجدد داشته باشید، ریبرندینگ کنید و یا به طور کلی بخواهید از استراتژی های جدید برای برندینگ استفاده کنید.

در بلندمدت به این نتیجه خواهید رسید که به جای صرف هزینه و زمان برای این تغییرات، باید از ابتدا به فکر یک برنامه ریزی اولیه اساسی برای شروع بود.

مراجعه پی در پی مشتری :

از مزایای دیگر برندینگ در صورتی است که اکثر وعده های شما به مشتریان، محقق شود ، به طور قطع دائما در ذهن مشتری خواهید ماند. در این شرایط آینده نیز هر زمان به محصول و خدمت شما نیاز داشته باشند، دوباره به سمت شما باز خواهند گشت و خرید از محصول یا خدمت شما پی در پی انجام می گیرد.

حس اعتماد به نفس در کسب و کار :

با ایجاد یک برند قابل قبول ، شما احساس افتخار و سربلندی خواهید کرد و این سبب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

هنگامی که مشتریان شما در کارتان ثبات و اعتماد به نفس ببینند، آن ها نیز بیشتر از گذشته به شما و تخصص شما اعتماد خواهند کرد و به مزایای برند سازی پیش از پیش واقف می شوید.

نتیچه گیری : 

برندینگ  یکی از اصلی ترین  جنبه‌های یک تجارت برنده است. این اولین حسی است که شما به مخاطبان خود می‌دهید و سبب می‌شود که در بین رقبای خود متمایز شوید.

نام تجاری شما بازتاب کاملی است از آنچه که مشتریان شما باید از شما انتظار داشته باشند. برند شما؛  رسالت شما، صدای شما ،  بازاریابی، بسته بندی و وب سایت شما است. به همین خاطر است که مردم شما را نسبت به دیگران ترجیح می دهند.

به بیان راحتر، برندسازی فقط یک آرم نیست. مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک، جذب و حفظ مشتریان وفادار از اصلی ترین مزایا و فواید برندینگ است.

 

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

برندینگ

برندسازیبرندینگفواید برند سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است