انواع بازاریابی برخط چیست ؟

انواع بازاریابی برخط چیست ؟

تبلیغات برخط

از انواع تبلیغات برخط می توان از آگهی های نمایشی، آگهی های جست و جو محور و نیازمندی های بر خط نام برد که انواع آن عبارت است از :

سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو :

سئو یکی از پرقدرتمند ترین کانال های بازاریابی برخط است.درنظر بگیرید ، قرار گرفتن در رتبه اول نتایج جستجوی گوگل، ، قرار گرفتن در صفحه اول برای کلیدواژه مرتبط با کسب و کارمان، به چه اندازه می تواند اثربخش و کارآمد باشد. آیا واقعا کسب و کار آنلاینی هست که چنین موقعیتی را دنبال نکند؟

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ۷۱ درصد از تجربیات آنلاین از موتورهای جستجو شروع می شوند. همانطور که می دانید گوگل پرکاربردترین موتور جستجو است که ۷۴ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. غالب افراد یعنی چیزی حدود ۸۵ درصد، به درستی نتایج جستجو باور دارند.

کافیست این موارد را به این حقیقت که «۵ نتیجه نخست در گوگل ۶۷ درصد کلیک ها را به خود اختصاص می دهند» اضافه کنید تا نقش و اهمیت سئو در بازاریابی آنلاین کاملا برایتان مشخص شود.

موتورهای جستجو از الگوریتم های بسیار پیچیده ای برای رتبه بندی صفحات وب در نتایج جستجو استفاده می کنند. هرچند حداقل ۲۰۰ فاکتور مهم برای بهبود رنک گوگل وجود دارد اما بک لینک ها، چگالی و تناوب تکرار کلمات کلیدی، ساختار و لینک های داخلی، بهینه سازی تایتل ها و توضیحات متا و سرعت بارگذاری مناسب، در کنار تولید محتوای ارزشمند، نسبت به سایر موارد اولویت داشته و تاثیر گذاری بیشتری دارند.

به طور کلی سئو به دو بخش درون صفحه ای (On-Page Optimization) و برون صفحه ای (Off-Page Optimization) تقسیم می شود. فعالیت در شبکه های اجتماعی، فروم های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک، خرید رپورتاژ آگهی و … را اصطلاحا “ SEO Off-page “ می نامیم .

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو  یا SEM :

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM در انواع بازاریابی برخط نسخه پولی SEO است؛ که در آن مارکترها ها با خرید رتبه ی نخست نتیچه جستجو برای کلمه کلیدی خاص و تبلیغ در آن، سعی در افزایش ترافیک ورودی و سرعت بخشیدن به پروسه های تولید لید دارند.

هنگام مطالعه در مورد بازاریابی موتورهای جستجو حتما به نام Google AdWords برخواهید خورد. ادوردز سرویس تبلیغاتی گوگل (و پرکاربردترین ابزار SEM) است که بیشتر ما با نام «تبلیغات گوگل» آن را می شناسیم. در این نوع از تبلیغات، گوگل به شما این اجازه را می دهد تا با پرداخت پول به ازای هر کلیک ، وبسایت خود را در نتایج جستجو برای کلیدواژه ای خاص نمایش دهید.

توجه داشته باشید که استفاده از این ابزار آنقدرها هم سریع و ساده نیست و ساز و کارهای خودش را دارد؛ حتی ممکن است تبلیغ شما با بودجه ای کمتر، نمایش بیشتر و بازدهی بسیار بالاتری از تبلیغ رقیبتان برای همان کلیدواژه داشته باشد. تعریف صحیح کمپین، تخصیص بودجه درست، طراحی صفحه فرود مناسب برای این نوع تبلیغات و … مواردی هستند که بر کارایی و اثر بخشی آن اثر می گذارند.

در هر صورت ، تبلیغات گوگل به عنوان انواع تبلیغات آنلاین تبلیغاتی هستند که در نتایج جستجو نمایش داده می شوند و درست مانند نتایج جستجوی ارگانیک، عنوان و محتوای آن، می بایست با کلیدواژه ها و عبارات جستجو مرتبط باشند.

رتبه های اول و دوم نتایج جستجو در گوگل حدود ۵۰ درصد از تمام کلیک ها را به خود اختصاص می دهند. بنابراین چنانچه با مدیریت صحیح در این جایگاه ها قرار بگیرید، حتما ترافیک ورودی به وبسایتتان افزایش خواهد یافت. البته به ازای هر کلیک و ورودی باید هزینه پرداخت کنید.

بازاریابی محتوایی :

بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی در انواع تبلیغات برخط است که بر تولید و توزیع محتوای باارزش، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده‌است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودپذیر صورت می‌گیرد.

 برخلاف تبلیغات مقطعی،  بازاریابی محتوا در واقع نوع خاصی از بازاریابی برخط است که به فرایند تولید و به اشتراک‌گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. در کانتنت مارکتینگ به مخاطبانمان محتوای مختص به خودشان را ارائه می کنیم و با تداوم آن، رابطه ای قوی بین آنها و خودمان ایجاد می کنیم.

بازاریابی شبکه های اجتماعی:

بازاریابی شبکه های اجتماعی  تمرکز بر تلاش برای تولید محتوایی در انواع تبلیغات برخط دارند که به واسطه آن بتوانند توجه مخاطبین را در آن پلتفرم‌ها جلب و خوانندگان را تشویق به اشتراک‌گذاری آن در بین رسانه‌های اجتماعی کنند.

«بازاریابی شبکه های اجتماعی ، پروسه تولید محتوا، متناسب با فضا و نحوه کارکرد کانال های اجتماعی مختلف، به منظور ایجاد علاقه و همرسانی ارگانیک (Engagement & Sharing) و هدایت ترافیک به سمت محصول/خدمات است».

به رسانه های اجتماعی فقط به عنوان جایی برای بازنشر محتوای وبسایت نگاه نکنید. داستان سرایی کنید و در هر رسانه اجتماعی موضوعات متناسب با همان رسانه را  با دیگران به اشتراک بگذارید.

تبلیغات کلیکی: 

پرداخت به ازای کلیک یا تبلیغات کلیکی  یکی از انواع تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ‌دهندگان به ازای تعداد دفعاتی که تبلیغ آن‌ها کلیک بشود هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند.در واقع، این تبلیغات کلیکی راهکاری برای جذب بازدید وب‌سایت به صورت کاملا اُرگانیک است.

تبلیغات در بازاریابی موتورهای جستجو یکی از متداول‌ترین نوع پرداخت به ازای کلیک به شمار می‌آید به این صورت که اگر شخصی روی تبلیغات کلیکی شما کلیک کند، وارد صفحه‌ای از سایت شما می‌شود که در آگهی به آن لینک داده‌اید. شما نیز باید مبلغی را به ارائه‌دهنده‌ی خدمات تبلیغات کلیکی خود بپردازید. البته این مبلغ بیشتر از مقداری که پیشنهاد داده‌اید، نیست.

صرف نظر از روشی که به کار می گیرید، اندازه گیری را فراموش نکنید. نرخ کلیک یا CTR بنرهای مختلف را مانیتور کنید، برای صفحات فرودتان UTM تعریف کنید، متریک ها و عملکرد هر کمپین را با تعریف صحیح اهداف یا Goal Setting در گوگل آنالیتیکس اندازه گیری کنید تا با مشخص کردن ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، بتوانید برآوردی صحیحی از نحوه کارکرد تبلیغات کلیکی داشته باشید و مدام فرایندهایتان را بهبود ببخشید.

بازاریابی وابسته : 

بازاریابی وابسته در انواع تبلیغات آنلاین به معنی دستیابی به نفوذ بیشتر در بازار از طریق وب‌سایت‌هایی است که گروه‌های خاصی از کاربران اینترنت را هدف قرار می‌دهند. بازاریابی وابسته در بازاریابی آنلاین ، معرفی کالا و خدمات یک فروشنده به یک خریدار است. در بازاریابی وابسته شما از طریق سایت، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و غیره برای محصولات یک فروشنده مشتری جذب می‌کنید و در ازای هر مشتری سود را با فروشنده شریک می‌شوید. در بازاریابی رابطه‌ای برند یا فروشنده، مصرف‌کننده و رابط وجود دارند. رابطه‌ها فروشنده‌های دیجیتال هستند. این فروشنده‌ها صاحبان وب‌سایت‌ها، رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، لیست‌های پستی و دیگر رسانه‌های بازاریابی دیجیتال هستند که برای یک برند یا فروشنده مشتری جذب می‌کنند.

به‌ عنوان‌ مثال، Amazon.com که کتاب، دارو، اسباب‌بازی و بسیاری موارد دیگر را به فروش می‌رساند هزاران وب‌سایت خاص علاقه‌مند و وابسته به خودش دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند ازآنجا به محصولات ارائه‌شده توسط آمازون دسترسی داشته باشند. کل معاملات فروشی که در وب‌سایت آمازون صورت می‌گیرد مجهز به فرآیند کامل حواله پرداخت آنلاین است. آمازون یک درصد از قیمت اقلام فروخته‌شده را به‌عنوان کمیسیون به وب‌سایت‌های وابسته که فروش از آن‌ها سرچشمه گرفته می‌پردازد.

ایمیل مارکتینگ : 

ایمیل یکی از بهترین انواع ابزارها در تبلیغات آنلاین برای برقراری ارتباط (Communicate) با مشتریان و لیدها (Leads) یا سرنخ های فروش است؛ و تا جایی که من تجربه کردم، در غالب موارد بین تمام فعالیت های بازاریابی آنلاین، ترافیک ورودی از طریق ایمیل مارکتینگ بیشترین نرخ تبدیل و ROI را دارد؛ و ابزاری بسیار قدرتمند برای Lead Nurturing است.

پیش از ارسال ایمیل لیست مخاطبان و گیرنده هایتان را مرتب کنید. چند پروفایل یا پرسونای مشتری مشخص کنید. براساس اطلاعات و اندازه گیری های قبلی گیرنده ها را دسته بندی کنید. برای هر پرسونا، با رعایت اصول کپی رایتینگ و براساس استراتژی محتوا، ایمیل خودش را تهیه کنید و با پیش بینی پارامترهای لازم برای اندازه گیری، میزان اثر بخشی هر کدام را مانیتور کنید. A/B تست یا آزمون های جداگانه را فراموش نکنید و مدام به دنبال تصحیح فرایندهایتان باشید.

نویسنده و گرداورنده : هومان مهرآذین

هومان مهرآذین وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *